رفع قطعی زگیل تناسلی با لیزر در مشهد

زگیل تناسلی چیست ؟ از کجا می آید و با ما چه میکند ؟

در این صفحه قصد داریم همه چیز درباره زگیل تناسلی را شرح دهیم . از ایجاد تا درمان زگیل تناسلی.

همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیر هستند. 

این علائم به این معنی است که شما ممکن است  زگیل تناسلی داشته باشید :

 •  یک یا تعداد بیشتر توده یا توده بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد
 •  خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
 • - شریک جنسی که زگیل تناسلی دارد، حتی اگر علائمی نداشته باشید

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از شایع ترین علل بیماری های مقاربتی در مردان و زنان در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. شایع ترین تظاهرات HPV در ناحیه تناسلی زگیل های آنوژنیتال یا کندیلوماتا آکومیناتا است.

 این ضایعات به صورت پاپول، ندول یا رشد نرم، رشته‌ای، صورتی، بی‌حرکت یا ساقه‌دار ظاهر می‌شوند. معمولاً رشد اگزوفیتی شبیه به گل کلم وجود دارد و معمولاً بدون علامت است.  


چند نکته در خصوص زگیل های تناسلی :

 •  بیش از نیمی از افراد فعال جنسی در طول زندگی خود به HPV آلوده می شوند.
 • بخش های تناسلی علیرغم خوش خیم بودن، به دلیل عدم درمان موثر، با بار بیماری و کاهش کیفیت زندگی همراه است.
 •  واکسن های پیشگیری کننده عفونت HPV که شایع ترین واکسن های پرخطر و کم خطر را هدف قرار می دهند، در برنامه ملی ایمن سازی بسیاری از کشورها در سال 2008 گنجانده شده اند.
 • مطالعات نشان می دهند که برنامه واکسیناسیون عمومی HPV در کاهش قابل توجه شیوع زگیل تناسلی در بین بیماران واجد شرایط واکسن در کشورهایی که به طور موثر برنامه واکسیناسیون را دنبال میکنند موثر بوده است.

درمان زگیل تناسلی در مشهد - دکتر دیانا حسینی

در هند، سرطان دهانه رحم مرتبط با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است.

ویروس زگیل تناسلی - دکتر دیانا حسینی

زگیل تناسلی را بشناسیم ؟

زگیل تناسلی زائده های نرمی هستند که روی اندام تناسلی ظاهر می شوند.  آنها می توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند. آنها یک عفونت مقاربتی (STI) هستند  که توسط سویه های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این سویه ها، HPV 6 و HPV 11، متفاوت از سویه های پرخطری هستند که می توانند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)،  HPV  شایع ترین بیماری در بین همه بیماری های مقاربتی است.

درمان زگیل تناسلی مشهد - دکتر دیانا حسینی

علائم زگیل تناسلی :

زگیل تناسلی می‌تواند روی فرج، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، مقعد رشد کند. همچنین در کانال و دهانه رحم.

 در مردان، ممکن است در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند.

 زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلوی فردی که با یک فرد آلوده تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

 علائم و نشانه های زگیل تناسلی عبارتند از:

تورم های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما شکلی شبیه گل کلم که به دلیل نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می شود خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما خونریزی با مقاربت زگیل تناسلی می تواند بسیار کوچک باشد.

زگیل تناسلی چیست - دکتر دیانا حسینی

علت زگیل تناسلی چیست؟

به گفته مؤسسه ملی سرطان، حدود 90 درصد منبع مطمئن زگیل تناسلی ناشی از نوع کم خطر HPV 6 و 11 است. 30 تا 40 گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما فقط تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست بسیار قابل انتقال است، به همین دلیل است که به عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته می شود. در واقع، HPV  آنقدر رایج است که منبع معتبر CDCT می گوید اکثر افراد فعال جنسی در برخی مواقع به آن مبتلا می شوند. با این حال، ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود. در واقع، در بیشتر موارد، ویروس بدون ایجاد هیچ مشکلی برای سلامتی خود به خود از بین می رود. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت است.

نحوه انتقال زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی می تواند حتی زمانی که هیچ زگیل قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد منتقل شود. بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس علائمی ندارند اما همچنان می توانند آن را منتقل کنند. اگر زگیل تناسلی دارید، شرکای جنسی فعلی شما باید آزمایش شوند زیرا ممکن است زگیل داشته باشند و از آن اطلاعی نداشته باشند. پس از ابتلا به عفونت، ممکن است هفته ها تا چندین ماه طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.  واکسن زگیل تناسلی مشهد - دکتر دیانا حسینی

شما ممکن است از راه های زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید :

تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال و مقعدی  به اشتراک گذاشتن وسایل جنسی رابطه جنسی دهانی، اما این مورد نادر است. ویروس همچنین می‌تواند از مادر در هنگام تولد به نوزاد منتقل شود، اما نادر است. 

بوسیدن و وسایل مشترک مانند حوله، کارد و چنگال، فنجان یا صندلی توالت عموما باعث اتتقال زگیل تناسلی نمیشوند.

چگونه از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری کنیم ؟

شما می توانید جلوی انتقال زگیل تناسلی را بگیرید:

استفاده از کاندوم هر بار که رابطه جنسی دارید ، اما اگر ویروس در پوستی باشد که توسط کاندوم محافظت نشده باشد همچنان می‌تواند در زمانی که درمان زگیل تناسلی را انجام نمی‌دهید منتقل شود.

رفع و درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر در مشهد

لیزر یکی از روش های پرکاربرد برای درمان زگیل تناسلی است که اخیرا مورد استقبال بیماران بسیاری قرار گرفته . به عنوان روشی نوین درمان قطعی زگیل تناسلی در مشهد توانسته رضایت بالایی را جلب کند. در این روش با اشعه لیزر co2 بافت زگیل تناسلی را از بین می‌برند و معمولا از آن برای زائده‌های بزرگ استفاده می‌شود . درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر به دلیل سهولت در مقایسه با روش‌های دیگر یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توان انتخاب کرد. همچنین میتوانید مقاله مربوط به نحوه انتخاب بهترین دکتر زگیل تناسلی در مشهد را مطالعه کنید تا در فرآیند انتخاب پزشک متخصص برای درمان زگیل تناسلی به شما کمک کند.

برداشتن زگیل تناسلی با لیزر در مشهد

درمان زگیل تناسلی با لیزر شامل تاباندن مستقیم پرتوهای فروسرخ بر روی زگیل ها می باشد، که برداشتن زگیل تناسلی و درمان آن به سرعت انجام می شود. لیزر بیشتر برای درمان زگیل های بزرگتر ناحیه تناسلی کاربرد دارد، اما به علت سهولت نسبت به سایر روش ها، بیشتر مورد استقبال بیماران قرار می گیرد. لیزر CO2 قادر است ضایعات بزرگ و قطور را نیز به سرعت از بین ببرد. 

آیا لیزر زگیل موجب پخش شدن زگیل می شود ؟

خیر،

تصور برخی افراد از لیزر این است که انجام آن می تواند موجب پخش شدن ویروس به نواحی اطراف شده و موجب عود مجدد بیماری گردد. که این تصور کاملاً اشتباه است. امروزه دستگاه های لیزر مجهز به دستگاه های مکشی وکیوم است که دود حاصل از تابش لیزر بر روی زگیل را به سرعت به خود جذب کرده و به بیرون از محیط میفرستد، در نتیجه ویروس بیماری به دیگر نواحی منتقل نمی شود. مزیت استفاده از دستگاه وکیوم همراه با انجام لیزر نگرانی برخی بیماران از این بابت است که غبار حاصل از تراشیدن زگیل هنگام لیزر پخش شده و موجب انتقال ویروس به سایر نواحی بدن به خصوص گلو و ریه شود. ما در کلینیک فوق تخصصی دکتر دیانا حسینی به دلیل اهمیت بالا به سلامت مراجعین عزیز و کادر درمان خود با تهیه دستگاه هود و فیلتر هوای تصفیه کننده در محیط کلینیک و همچنین در نزدیکی سر مراجعه کنندگان گرامی در هنگام لیزر احتمال ایجاد مشکل را به صفر میرساند.

آیا لیزر زگیل تناسلی کل ویروس را از بدن از بین برده و نوعی درمان قطعی خواهد بود؟

این نکته حائز اهمیت است که این ويروس وقتى وارد بدن شود براى هميشه در بدن باقى ميماند و هرگاه ايمنى يا مقاومت بدن كاهش مجددا ويروس فعال ميشود كه در اين زمينه با مصرف داروى ضد ويروس و از بين بردن زگيل هاى حاوى ويروس كمك به قوى شدن بدن و سركوب ويروس ميشود. اما نكته مهم تر در انتقال ويروس از يك فرد به فرد ديگر است که يكى از راههاى انتقال ویروس زگیل تناسلی می باشد که از طريق تماس مستقيم با بدن فرد دچار زگيل است و اين نكته را ما اكثرا در زنان و شوهران ميبينيم که وقتى يكى از آنها گرفتار ميشود ديگرى هم از طريق تماس بدن به بدن دچار زگيل و ويروس ميشود.  و اينجا است كه برداشتن زگيل حاوى ويروس كمك به جلوگيرى از انتشار آن نموده و در اين زمينه برداشتن زگيل با ليزر بهترين روش است و مانع از گسترش بيمارى به ديگرى ميشود. 

فواید انجام لیزر زگیل تناسلی در مشهد :

فایده لیزر کردن زگیل تناسلی این است که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را به ویروس پاپیلومای انسانی فراهم می کند و موجب شده تا لیزر درمانی، روش مورد انتخاب برای درمان افراد دارای ضعف ایمنی باشد. لیزر زگیل تناسلی از سوی مجله دانشکده پزشکی اصفهان و تهران نیز تایید شده است. 

بر اساس مطالعات دانشگاه علوم پزشکی تهران، میزان پاکسازی زگیل تناسلی توسط لیزر CO2 حدود دو برابر موثر تر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی است .

میزان عود زگیل تناسلی در افرادی که لیزر می کنند کمتر از کسانی است که که کرایو می کنند. 

به عبارت ساده تر خیلی اوقات برای پاکسازی یک زگیل نیاز به دو یا تعداد بیشتری جلسات کرایوتراپی است و گاهی اصلا پاسخگو نبوده و نیاز به تغییر روش درمان هست ، 

در حالی که در درمان با لیزر در همان جلسه اول زگیل از بین خواهد رفت و عود نخواهد کرد. متاسفانه تصور اشتباهی وجود دارد که دود ناشی از لیزر باعث پخش شدن ویروس می شود ، 

در حالی که با وجود دستگاه وکیوم که دود ناشی از لیزر را بطور همزمان به داخل خود کشیده و بعد از تصفیه توسط فیلترهای نانو، از فضای محیط کار خارج می کند این نگرانی بی مورد است.

به عبارتی لیزر با استفاده ی همزمان از دستگاه وکیوم باعث انتشار و پخش شدن ویروس به دیگر نقاط بدن نخواهد شد.

نکاتی در خصوص درمان زگیل تناسلی با لیزری : 

لیزرها انرژی نوری تولید می‌کنند که توسط آب درون بافت‌های زگیل جذب می‌شود و منجر به آسیب حرارتی و در نتیجه فرسایش می‌شود. 

لیزر دی اکسید کربن رایج ترین نوع لیزر مورد استفاده برای درمان زگیل تناسلی است.

مزایای درمان و حذف زگیل تناسلی با لیزر :

مزیت اصلی استفاده از لیزر به جای چاقوی جراحی روی ناحیه تناسلی این است که لیزر آناتومی طبیعی ناحیه تناسلی را بهتر حفظ می کند. 

درمان با لیزر برای ضایعات گسترده یا چند کانونی ترجیح داده می شود. 

در چنین مواردی، برداشتن جراحی نامطلوب است، زیرا مناطق وسیعی از پوست ناحیه تناسلی باید برداشته شود. 

لیزر همچنین برای درمان زگیل های واژن مفید است، زمانی که برداشتن جراحی از نظر فنی چالش برانگیز است یا امکان پذیر نیست.

محل زگیل تناسلی آنوژنیتال اپیتلیال است. بنابراین، تبخیر فقط باید تا سطح درم سطحی (پاپیلاری) انجام شود و نه عمیق تر. 

تشکیل اسکار زمانی رخ می دهد که پرتو لیزر بیش از حد عمیق نفوذ کند. 

نکاتی در خصوص مراقبت پس از درمان زگیل تناسلی با لیزر :

پس از درمان با لیزر، مدیریت درد و توجه دقیق به بهداشت ناحیه تناسلی بسیار مهم است. 

به بیماران آموزش داده می شود که دو تا سه بار در روز در طول یک تا دو هفته اولیه پس از عمل، حمام نشسته بگیرند. 

کرم ها یا پمادهای آنتی باکتریال برای جلوگیری از عفونت سطحی و همچنین جداسازی چین های فرج و جلوگیری از آگلوتیناسیون بافت ها پیشنهاد می شود. 

برای پیشگیری از آگلوتیناسیون، به بیمار آموزش داده می شود که هر روز در طول بهبودی، چین های ناحیه تناسلی را به آرامی جدا کند.

برای بیماران مبتلا به بیماری چند کانونی یا مقاوم به درمان، ترکیبی از تکنیک ها اغلب موثر است. 

به عنوان مثال، از اکسیزیون برای "برداشتن" بافت زگیل و به دنبال آن برداشتن لیزری پایه استفاده می شود. 

نکاتی در خصوص سایر تکنیک های درمان زگیل تناسلی :

الکتروکوتر :

الکتروکوتر همچنین می‌تواند برای برداشتن ضایعات فرج یا واژن استفاده شود. 

مزیت این روش نسبت به کرایوآبلیشن این است که یک جلسه درمانی معمولاً برای از بین بردن زگیل کافی است. 

یک ایراد این است که الکتروکوتر معمولا نیاز به بیهوشی و استفاده از اتاق عمل دارد. 

در صورت در دستری بودن لیزر برای درمان زگیل تناسلی ، استفاده از لیزر به طور کلی به الکتروکوتر ارجح است ،  زیرا با خونریزی و ناراحتی کمتری پس از عمل همراه است و نتیجه و پاسخ به درمان بسیار بهتری هم به همراه دارد.


آسپیراسیون اولتراسونیک  :

تکنیک آسپیراتور اولتراسونیک Cavitron (CUSA) از امواج فراصوت برای تکه تکه کردن و آسپیره کردن بافت زگیل استفاده می کند. 

این امکان حذف اپیتلیوم را بدون آسیب به بافت زیرین فراهم می کند. 

اما این تکنیک هم در درمان زگیل تناسلی نسبت به استفاده از لیزر ارجحیت و نتیجه درمان کمتری به همراه دارد و استفاده از لیزر برای درمان زگیل تناسلی توصیه میشود.

مراقبت بعد از لیزر زگیل تناسلی

1- بعد از ليزر زگيل تناسلي ابتدا از يك پماد آنتي بيوتيك روزي دو بار بر روي محل ليزر استفاده مي شود و در هفته دوم مي توان از كرم هاي ترميمي مثل كرم سيكالفيت استفاده كرد.

2- در نواحي مرطوب و چين دار تناسلي مثل كشاله ران بايستي در حد مقدور منطقه ليزر شده را خشك نگه داشت. اصولا محل ليزر نياز به پانسمان نداشته و مراقبت چنداني نياز ندارد بويژه در مواردي كه وسعت ضايعات زياد نباشد.

هزینه لیزر زگیل تناسلی

هزينه ليزر زگيل تناسلي براساس تعداد، مساحت، برجستگي و محل زگيل مي تواند متفاوت باشد. درمان زگیل تناسلی با لیزر بطور معمول در مطب انجام مي شود. ليزر بويژه براي زگيل هاي ابتداي مجراي ادراري روشي موثر ، سريع و بي خطر هست ولي در مواردي كه داخل مجراي ادراري مبتلا شده باشد بايستي در بيمارستان و توسط سيستوسكوپ و زير ديد مونيتور ليزر شود.

جهت پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چه کنیم؟

بعضی از اقدامات پیشگیرانه عبارتند است از:

 •  اجتناب از مقاربت بدون حفاظت جنسی با شرکای جنسی متعدد. 
 •  در صورت مقاربت، از روش های فیزیکی جلوگیری از بارداری استفاده نمایید. 
 •  منطقه تناسلی را خشک و تمیز نگه دارید.
 •  برای جلوگیری از تعرق بیش از حد و افزایش گردش هوا در ناحیه تناسلی از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید.
 •  زگیل را لمس یا زخم نکنید و حتی آن را فشار ندهید.
 •  استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی با شریک جنسی تان.
 •  از خارش محل زگیل اجتناب نمایید.

زگیل تناسلی و سرطان در مشهد - دکتر دیانا حسینی

واکسیناسیون زگیل تناسلی :

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک پاتوژن مقاربتی است که باعث بیماری آنوژنیتال و اوروفارنکس در مردان و زنان می شود. عفونت ویروسی مداوم با ژنوتیپ‌های پرخطر ویروس زگیل تناسلی باعث تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم می‌شود.

 ژنوتیپ های پرخطر ویروس زگیل تناسلی (یا "انواع") 16 و 18 تقریباً 70 درصد از سرطان های دهانه رحم را در سراسر جهان ایجاد می کنند و انواع 31، 33، 45، 52 و 58 باعث ایجاد 20 درصد اضافی می شوند.

 انواع 16 و 18 HPV نیز باعث نزدیک به 90 درصد سرطان های مقعد و بخش قابل توجهی از سرطان دهان و حلق، سرطان فرج و واژن و سرطان آلت تناسلی می شود. 

انواع 6 و 11 تقریباً 90 درصد زگیل های آنوژنیتال را ایجاد می کنند. 

واکسن هایی برای محافظت در برابر ابتلا به عفونت ویروس زگیل تناسلی و ایجاد بیماری های مرتبط با ویروس زگیل تناسلی بعدی ساخته شده اند.


Three HPV vaccines are licensed in the United States : Ceravrix, a 2-valent vaccine (2vHPV) that targets HPV types 16 and 18; Gardasil, a 4-valent vaccine (4vHPV) that targets HPV types 6, 11, 16, and 18; and Gardasil 9, a 9-valent vaccine (9vHPV) that targets HPV types 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, and 58. Types 16 and 18 account for 66% of all cervical cancers, whereas the five additional types targeted by the 9-valent vaccine account for 15%. Types 6 and 11 cause >90% of genital warts. Only 9vHPV vaccine is available in the United States.


واکسن های موجود برای زگیل تناسلی :

سه واکسن مختلف، که از نظر تعداد انواع ویروس زگیل تناسلی حاوی و هدف آنها متفاوت است، از نظر بالینی ساخته شده اند، اگرچه همه آنها در همه مکان ها در دسترس نیستند: 

- واکسن چهار ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی (گارداسیل) انواع HPV 6 ،11، 16 و 18 را هدف قرار می دهد.

 - واکسن 9 ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی (گارداسیل 9) همان انواع ویروس زگیل تناسلی  واکسن چهار ظرفیتی (6، 11، 16، و 18) و نیز انواع 31، 33، 45، 52 و 58 را هدف قرار می دهد.

 - واکسن دو ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی (سرواریکس) انواع 16 و 18 HPV را هدف قرار می دهد.

واکسن دو ظرفیتی دیگری که انواع 16 و 18 HPV را هدف قرار می دهد، که در چین تولید و توزیع شده است، پیش صلاحیت سازمان بهداشت جهانی را برای استفاده بالقوه در کشورهای با منابع محدود دریافت کرد. 

در ایالات متحده، فقط واکسن 9 ظرفیتی موجود است. پزشکان در سایر مکان‌ها باید در دسترس بودن واکسن را به صورت محلی تأیید کنند.  

اینها همه واکسن های پیشگیری کننده هستند که برای جلوگیری از عفونت اولیه ویروس زگیل تناسلی و ضایعات مرتبط با ویروس زگیل تناسلی بعدی طراحی شده اند. 

در ایالات متحده، واکسن 9 ظرفیتی به طور خاص برای پیشگیری از سرطان های دهانه رحم، فرج، واژن، مقعد، اوروفارنکس و سایر سرطان های سر و گردن، ضایعات پیش سرطانی و دیسپلاستیک آنوژنیتال و زگیل تناسلی در زنان و برای پیشگیری از سرطان مقعد تایید شده است. 

اوروفارنکس و سایر سرطان های سر و گردن، ضایعات پیش سرطانی مقعد و دیسپلاستیک و زگیل تناسلی در مردان.

واکسن های درمانی، طراحی شده برای القای پسرفت ضایعات مرتبط با ویروس زگیل تناسلی موجود، در حال توسعه هستند اما از نظر بالینی در دسترس نیستند.

واکسیناسیون زگیل تناسلی در خانم ها :

واکسیناسیون با ویروس پاپیلومای انسانی 9 ظرفیتی، ویروس پاپیلومای انسانی چهار ظرفیتی یا واکسن دو ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی با محافظت ایمن در برابر سرطان هایی که می تواند ناشی از عفونت مداوم ویروس زگیل تناسلی باشد، مزایای مستقیمی برای دریافت کنندگان زن فراهم می کند. 

این اثر پیشگیرانه در مورد سرطان دهانه رحم، که یکی از شایع ترین سرطان های زنان در سراسر جهان است، قابل توجه ترین و بهترین مطالعه است. 

انواع 16 و 18 HPV که توسط هر سه واکسن ویروس زگیل تناسلی هدف قرار می‌گیرند، تقریباً 70 درصد از سرطان‌های دهانه رحم را در سراسر جهان ایجاد می‌کنند و انواع HPV 31، 33، 45، 52 و 58 که علاوه بر این توسط واکسن 9 ظرفیتی هدف قرار می‌گیرند باعث 20 درصد اضافی می شود. 

انواع 16 و 18 HPV نیز باعث نزدیک به 90 درصد سرطان های مقعد و بخش قابل توجهی از سرطان های واژن، فرج و اوروفارنکس می شود. 

واکسیناسیون با واکسن چهار ظرفیتی یا 9 ظرفیتی HPV همچنین در برابر زگیل های آنوژنیتال (که 90 درصد آن توسط انواع 6 و 11 HPV ایجاد می شود محافظت می کند. 

اگرچه ضایعات خوش خیم هستند، اما با عوارض جسمی و روانی همراه بوده و میزان شکست درمان بالایی دارند. 

اثرات نامطلوب واکسیناسیون ویروس زگیل تناسلی به طور کلی به واکنش های موضعی خفیف محدود می شود.

مطالعات مدل سازی مختلف مزایای بالقوه واکسیناسیون ویروس زگیل تناسلی را مشخص کرده اند که به نظر می رسد برای محدوده سنی توصیه شده مقرون به صرفه باشد. 

یک مطالعه نشان داد که واکسیناسیون کل جمعیت دختران 12 ساله ایالات متحده سالانه از بیش از 200000 عفونت HPV، 100000 آزمایش سیتولوژی غیرطبیعی دهانه رحم و 3300 مورد سرطان دهانه رحم در صورت ادامه غربالگری سرطان دهانه رحم همانطور که در حال حاضر توصیه می شود جلوگیری می کند  . 

در محیط‌هایی که جذب بالای واکسن در بین زنان وجود داشته است، شواهدی مبنی بر مصونیت گله‌ای در بین مردان هم سن وجود دارد که با کاهش زگیل تناسلی منعکس می‌شود.

واکسیناسیون زگیل تناسلی در آقایان :

واکسیناسیون ویروس زگیل تناسلی با محافظت ایمن در برابر سرطان هایی که می تواند ناشی از عفونت مداوم ویروس زگیل تناسلی باشد، سود مستقیمی برای دریافت کنندگان مرد فراهم می کند. 

انواع 16 و 18 HPV باعث 90 درصد سرطان های مقعد و بخش قابل توجهی از سرطان های دهان و حلق و آلت تناسلی می شود. 

واکسیناسیون با ویروس پاپیلومای انسانی 9 ظرفیتی یا واکسن چهار ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی نیز در برابر زگیل های تناسلی (که 90 درصد آنها توسط انواع 6 و 11 HPV ایجاد می شوند) محافظت می کند. بار کلی سرطان ها و پیش سرطان های مرتبط با ویروس زگیل تناسلی در بین مردان کمتر از بار سرطان دهانه رحم در زنان است. 

با این وجود، علیرغم سود مطلق مستقیم کمتر واکسیناسیون ویروس زگیل تناسلی در مردان در مقایسه با زنان، مزیت کلی واکسیناسیون آقایان بر خطرات بالقوه آن بیشتر است، زیرا مزایای جمعیت اضافی ناشی از ایمنی گله و ایمنی مستند واکسن های ویروس زگیل تناسلی .

مدل‌های مختلف نشان داده‌اند که واکسیناسیون زن و مرد در کاهش عفونت و بیماری ویروس زگیل تناسلی مفیدتر از واکسیناسیون فقط زنان است، اگرچه واکسیناسیون مردانه نسبت به زنان مقرون به صرفه‌تر است. 

با این حال، تحلیل‌های مقرون‌به‌صرفه با عدم قطعیت در مورد متغیرهای مختلفی که بر تأثیر واکسیناسیون مردان تأثیر می‌گذارند، محدود می‌شوند. 


In a new position paper published last week, WHO has updated its recommendations for the human papillomavirus (HPV) vaccine.


اینها شامل کارایی واکسن و مدت زمان حفاظت، پوشش واکسن ماده ها، تأثیر ایمنی گله، طیف وسیعی از پیامدهای سلامتی شامل، و تأثیر بیماری های مرتبط با ویروس زگیل تناسلی بر کیفیت زندگی است. 

به طور خاص، مدل‌ها دریافته‌اند که مقرون به صرفه بودن واکسیناسیون مردان در سطوح پایین‌تر پوشش زنان بیشتر است.

زگیل تناسلی ( زگیل مقاربتی )

که گاهی اوقات به آنها زگیل های مقاربتی نیز گفته می شود، معمولاً در نتیجه آمیزش جنسی رشد کرده یا تشکیل می شوند. 

این مشکل در نتیجه انواع خاص ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود که یکی از رایج ترین بیماری های مسری مقاربتی (STDs) است. 

امروزه بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلوم انسانی شناسایی شده است. بعضی از این ویروس ها باعث ایجاد انواع خاص زگیل هایی می شود که شما می توانید در دست ها و پاها مشاهده نمایید. 

به هر حال دلیل ایجاد زگیل های تناسلی و سایر انواع زگیل هایی که معمولاً بر روی دست ها و پاها ایجاد می شوند، انواع مختلفی از ویروس پاپیلوم انسانی است و عامل ویروسی ایجاد این زگیل ها مشترک و یکسان نمی باشد. 

به هر حال بیشتر از ۴۰ نوع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شوند.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی :

اکثر افرادی که به عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مبتلا می شوند، هیچگونه علائم مشخصی در آنها در ارتباط با تشکیل زگیل وجود ندارد. 

به هر حال اگر زگیل تناسلی در بدن فرد مشاهده شود، ممکن است ایجاد این شرایط هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از اولین تماس فرد با این ویروس باشد. 

زگیل های تناسلی می توانند به صورت زگیل های کوچک، گوشتی، و برآمده مشاهده شوند یا باعث ایجاد تغییرات در پوست همه نقاط آلت تناسلی یا اطراف ناحیه مقعد شوند. 

در بعضی موارد، این زگیل ها به قدری کوچک هستند که تشخیص آنها به سادگی امکان پذیر نیست. 

گاهی اوقات فرد ممکن است فقط یک زگیل تناسلی داشته باشد یا اینکه این زگیل ها به صورت خوشه ای و متعدد به همراه یکدیگر در بدن وی مشاهده شوند که در این حالت ظاهر زگیل های ایجاد شده چیزی شبیه به «گل کلم» خواهد بود.

زگیل تناسلی در خانم ها

رایج ترین محل های تشکیل زگیل تناسلی در خانم ها عبارتند از:

 • اطراف فرج (ناحیه ای که واژن باز می شود)
 • گردن رحم (دهانه رحم)
 • داخل واژن
 • اطراف یا داخل ناحیه مقعد
 • بالای ران ها

زگیل تناسلی در مردان

رایج ترین محل های تشکیل زگیل تناسلی در آقایان عبارتند از:

 • کلیه نقاط آلت تناسلی
 • بر روی کیسه بیضه
 • داخل مجرای ادرار (لوله ای که ادرار از آن خارج می شود)
 • اطراف یا داخل ناحیه مقعد
 • بالای ران ها

علت ها و دلایل ایجاد زگیل تناسلی :

زگیل های تناسلی در نتیجه عفونت پوست آلت تناسلی و ناحیه مقعد به خاطر ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند. 

امروزه بیش از ۱۰۰ نوع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی شناسایی شده که در عمل می توانند بر اجزای مختلف بدن انسان همچون دست ها و پاها تاثیر گذار باشند. 

در اصطلاح به زگیل تشکیل شده در ناحیه پا زگیل گوشتی نیز گفته می شود. تقریباً ۳۰ نوع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی در اندام تناسلی و نیز مقعد و اطراف آن وجود دارند، اما در اکثر موارد زگیل های تناسلی فقط در نتیجه دو نوع خاص این ویروس ها ایجاد می شوند.

تشخیص زگیل تناسلی :

زگیل های تناسلی را می توان به سادگی با یک معاینه ساده تشخیص داد. برای این کار دکتر یا پرستار وضعیت زگیل تشکیل شده را معاینه می نماید و ممکن است برای این کار از یک ذره بین استفاده کند.

در این حالت ممکن است سایر نقاط پوست اندام های تناسلی مثل داخل واژن یا اطراف مقعد نیز برای بررسی وضعیت زگیل های تناسلی مورد معاینه قرار گیرد. 

معمولاً بر اساس محل تشکیل زگیل تناسلی، ممکن است از بیمار خواسته شود از آزمایش های دقیق تر برای تشخیص مشکل استفاده کند. 

در صورتی که نیاز به معاینه واژن وجود داشته باشد، انجام این کار معمولاً با استفاده از یک لوله پلاستیکی یا فلزی کوچک به نام اسپکولوم واژینال صورت می گیرد. 

این ابزار امکان معاینه داخل واژن را به پزشک یا پرستار می دهد. این معاینه یک آزمایش ساده است و معمولاً دردی برای بیمار به همراه ندارد. 

در صورتی که نیاز به معاینه داخل مقعد وجود داشته باشد، این معاینه از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک به نام پروکتوسکپ انجام می شود. 

به این ترتیب امکان معاینه داخل ناحیه مقعد برای پزشک یا پرستار ایجاد می شود و این معاینه نیز برای بیمار دردناک نیست. 

در صورتی که بیمار دارای مشکلات خاص در ارتباط با جریان ادرار باشد، ممکن است از وی خواسته شود تا مجرای ادرار وی مورد معاینه قرار گیرد (لوله ای که از طریق آن ادرار از بدن خارج می شود). 

توجه داشته باشید که این معاینه می بایست فقط توسط فرد متخصص انجام شود.

راه ها و روش های درمان زگیل تناسلی در مشهد :

روش های درمانی قابل استفاده برای زگیل های تناسلی بستگی به نوع زگیل ایجاد شده و محل تشکیل آن دارد. 

در صورتی که مشاهده این زگیل ها امکان پذیر نیست، نیازی به درمان آنها نیز وجود ندارد. 

در حال حاضر از دو روش اصلی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود:

 1. استفاده از کرم، محلول های طبی یا شیمیایی بر روی زگیل ها (درمان موضعی) تخریب بافت زگیل با منجمد کردن، گرما دادن
 2. بریدن آن (ریشه کن کردن فیزیکی) 

اکثر درمان های موضعی برای زگیل های نرم بهتر جواب می دهند و ریشه کن کردن فیزیکی برای زگیل های سفت تر و زبر تر مناسب می باشد. 

گاهی اوقات به بیمار توصیه می شود ترکیبی از این روش ها را مورد استفاده قرار دهد. برای بعضی افراد، درمان زگیل به چند ماه زمان نیاز دارد و به همین خاطر مهم است که بیمار صبر و پشتکار لازم را برای درمان مشکل خود داشته باشد. 

در این دوره ممکن است از شما خواسته شود از مصرف صابون های عطری یا لوسیون استفاده نکنید، زیرا استفاده از آنها می تواند باعث وارد شدن آسیب به پوست شما شود.

نکاتی در خصوص واکسن زگیل تناسلی - دکتر دیانا حسینی

درمان های موضعی زگیل تناسلی :

امروزه روش های درمان موضعی متعدد وجود دارد که می توان از آنها برای زگیل های تناسلی استفاده کرد. 

توجه داشته باشید که بعضی کرم های موضعی باعث ضعیف شدن کاندوم های لاتکس، دیافراگم ها و کلاهک ها می شوند. 

به همین خاطر لازم است در رابطه با مصرف این کرم ها با پزشک یا پرستار صحبت شده و مشاوره لازم دریافت شود. 

روش های درمان موضعی در ادامه توضیح داده شده اند:

پودوفیلوتوکسین:

پودوفیلوتوکسین معمولاً برای درمان گروهی اجتماع زگیل های کوچک استفاده می شود. این ماده به صورت مایع موجود است و دارای تاثیر سمی (مرگ بار) بر سلول های تشیکل دهنده زگیل می باشد.

ایمی کیمود:

ایمی کیمود یک نوع از کرم های موضعی است که معمولاً برای درمان زگیل های بزرگ استفاده می شود. این کرم ها سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند تا به بافت زگیل ها حمله نمایند. 

در این حالت لازم است کرم بر روی زگیل مالیده شده و برای مدت ۶ تا ۱۰ ساعت شسته نشود. از این کرم باید سه بار در هر هفته استفاده کرد.

تری ‌کلرو استیک اسید:

تری کلرو استیک اسید (TCA) ممکن است برای درمان زگیل های کوچکی که بسیار سخت هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

ریشه کن کردن فیزیکی زگیل تناسلی :

امروزه چهار روش اصلی برای ریشه کن کردن فیزیکی زگیل های تناسلی به شرح زیر وجود دارد:

 • سرما درمانی
 • بریدن زگیل
 • جراحی الکتریکی
 • جراحی لیزر

این روش های درمانی می بایست توسط یک پزشک یا جراح آموزش دیده بر روی بیمار انجام شوند.

سرما درمانی برای درمان زگیل تناسلی :

در این روش زگیل با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می شود. معمولاً این روش زمانی استفاده می شود که نیاز به درمان زگیل های متعدد کوچک و بطور خاص زگیل های ایجاد شده  بر روی آلت تناسلی یا نزدیک فرج وجود داشته باشد. 

در طول این درمان، بیمار ممکن است احساس سوزش خفیف تا ملایم داشته باشد. هنگامی که این روش درمانی کامل شود، فرد ممکن است با سوزش پوست، تاول و درد در اطراف ناحیه تشکیل زگیل مواجه شود.

 به این ترتیب ترمیم پوست به حدود یک تا سه هفته زمان نیاز دارد. در طول این مدت لازم است از آمیزش جنسی تا زمان بهبود کامل پوست اجتناب شود.

بریدن زگیل تناسلی :

در این روش زگیل بطور کامل بریده می شود. این روش معمولاً برای درمان زگیل های کوچک سفت شده و به خصوص زگیل های کوچکتری که با یکدیگر ترکیب شده و باعث ایجاد ظاهر گل کلم می شوند، استفاده می گردد. 

در این روش هنگام شروع درمان، از مواد بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست اطراف زگیل استفاده می شود.

زگیل در ادامه با یک چاقوی جراحی قطع شده و شکاف های باقی مانده بخیه زده می شوند. بریدن زگیل می تواند باعث ایجاد جراحت بر روی پوست شود، به همین خاطر استفاده از این روش برای درمان زگیل های بسیار بزرگ مناسب نیست. 

پس از تکمیل درمان، پوست اطراف زگیل ممکن است سوزش داشته و برای یک تا سه هفته حساس شود. 

در طول این دوره زمانی باید از آمیزش جنسی تا زمان بهبود کامل پوست خودداری و اجتناب شود.

جراحی الکتریکی برای حذف زگیل تناسلی :

جراحی الکتریکی یک روش درمانی تخصصی است. این روش اغلب به همراه روش بریدن زگیل برای از بین بردن زگیل های بزرگ ایجاد شده اطراف مقعد یا فرج در زمانی استفاده می شود که درمان های موضعی بر روی آنها نتایج موفقیت آمیز نداشته باشد. 

در این روش ابتدا توده خارجی زگیل بریده می شود. سپس یک حلقه فلزی دور زگیل پیچانده شده و جریان الکتریسته از این حلقه عبور داده می شود تا به این ترتیب بخش باقیمانده زگیل سوزانده شود. 

برداشتن تعداد زیادی زگیل به این روش می تواند دردناک باشد. به همین خاطر معمولاً از داروی بی حسی موضعی یا حتی بی هوشی عمومی برای این درمان استفاده می شود.

جراحی لیزر در مشهد برای از بین بردن زگیل تناسلی :

جراحی لیزر نیز یک روش درمانی تخصصی است. این روش برای درمان زگیل های تناسلی بزرگ که امکان درمان آنها با سایر روش های ریشه کن کردن فیزیکی وجود ندارد، استفاده می شود. 

در این حالت معمولاً دسترسی به زگیل دشوار است، زیرا زگیل در نواحی عمیق داخل مقعد یا مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را به آلت مردانه یا فرج که محل خروج ادرار است منتقل می کند) قرار دارد.

در طول این درمان، جراح از لیزر برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. در این حالت با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها، جراحی لیزر می تواند تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی بر روی بیمار انجام شود. 

مشابه سایر انواع روش های درمانی ریشه کن کردن فیزیکی، بیمار می بایست انتظار مقداری درد و سوزش را در محل درمان داشته باشد. 

به هر حال این موارد ناراحتی نیز ظرف مدت دو تا چهار هفته می بایست بهبود پیدا کرده و بر طرف شوند. 

ارتباط زگیل تناسلی با سرطان سرطان سر و گردن و دهان گلو و حنجره

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین بیماری مقاربتی تشخیص داده شده در ایالات متحده است. 

عفونت ویروس زگیل تناسلی از نظر علت با کندیلوم آکومیناتوم، ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی و بدخیمی آنوژنیتال از جمله سرطان دهانه رحم، واژن، فرج، آلت تناسلی و مقعد مرتبط است. 

بسیاری از بیماران مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی اوروفارنکس، به ویژه آنهایی که در قاعده زبان و در ناحیه لوزه ها ایجاد می شوند، عوامل خطر سنتی مرتبط با سرطان های سر و گردن را ندارند (مثلاً سیگار کشیدن، تنباکوی بدون دود، مصرف الکل). 

مطالعات انجام شده در خصوص ارتباط زگیل تناسلی با سرطان سرطان سر و گردن :

مطالعات اپیدمیولوژیک و مولکولی ژنوتیپ HPV 16 را به عنوان یک عامل ایجاد کننده در بسیاری از این بیماران شناسایی کرده اند. 

سایر ژنوتیپ های پرخطر ویروس زگیل تناسلیمانند HPV 18، 31یا 33 نیز مسبب هستند اما کمتر شایع هستند. 

این عفونت های پرخطر ویروس زگیل تناسلی همچنین ممکن است به ندرت باعث ایجاد سرطان در سایر نقاط سر و گردن شوند. 

اپیدمیولوژی، مرحله بندی و تظاهرات بالینی عفونت ویروس زگیل تناسلی در کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن نواحی اوروفارنکس و غیر اوروفارنکس در اینجا ارائه شده است. 

سایر عوامل خطر سرطان سر و گردن و رویکرد درمانی سرطان سلول سنگفرشی اوروفارنکس سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفته است . 

ویروس زگیل تناسلی ، ویروس های کوچک اسید دئوکسی ریبونوکلئیک (DNA) هستند که به طور گسترده در مهره داران توزیع می شوند. این ویروس ها حاوی یک ژنوم DNA دایره ای دایره ای دو رشته ای به طول 8 کیلوباز هستند. 

ژنوم ویروس پاپیلوما شامل ژن های اولیه و دیررس است که پروتئین های اولیه E1-E7 و پروتئین های L1-L2 اولیه را کد می کنند. 

پروتئین‌های اولیه پروتئین‌های غیرساختاری هستند که در همانندسازی و رونویسی ژنوم (E1-E5) یا در تبدیل تومور سلول میزبان (E6 و E7) نقش دارند، 

در حالی که L1 و L2 پروتئین‌های کپسید ساختاری ویریون هستند. 

انکوژن های HPV E6 و E7 پروتئین های متشکل از تقریباً 151 و 98 اسید آمینه را کد می کنند. این ژن ها تا حد زیادی مسئول شروع و تداوم فرآیند بدخیم در سرطان های سر و گردن و آنوژنیتال هستند. 

پروفایل های مولکولی تومورهای مرتبط با ویروس زگیل تناسلی از تومورهای غیر مرتبط با ویروس زگیل تناسلی متمایز است. 

عدم وجود تغییرات ژنتیکی یا اپی ژنتیکی در مسیرهای p53 و pRb در سرطان‌های سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی در تضاد شدید با آنچه در سرطان سر و گردن غیر مرتبط با ویروس زگیل تناسلی مشاهده می‌شود، است. 

در سرطان های سلول سنگفرشی معمولی غیر مرتبط با ویروس زگیل تناسلی ، جهش های p53 همراه با کاهش سطح p16 و افزایش سطح pRb بسیار مکرر است. 

در مقابل، سرطان های مرتبط با ویروس زگیل تناسلی با p53 نوع وحشی، تنظیم پایین pRb و تنظیم مثبت p16 همراه هستند. 

این تفاوت‌ها در بیان ژن نشان می‌دهد که سرطان‌های سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی و غیر مرتبط با ویروس زگیل تناسلی ، موجودیت‌های مجزایی را نشان می‌دهند. 

 مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که از اواخر دهه 1980 در بروز سرطان های حنجره، هیپوفارنکس و حفره دهان کاهش یافته است. 

این کاهش با کاهش فعلی سیگار کشیدن که عامل خطر اولیه برای این سرطان ها است، همراه بوده است

علیرغم کاهش مصرف تنباکو، بروز سرطان اوروفارنکس در ابتدا ثابت ماند و سپس شروع به افزایش کرد. 

شواهد متعددی افزایش سرطان اوروفارنکس را با سرطان‌های مرتبط با ویروس زگیل تناسلی که در پایه زبان و ناحیه لوزه‌ها ایجاد می‌شوند مرتبط می‌دانند. 

این ارتباط در درجه اول با ویروس زگیل تناسلی 16 است که در سایر مکان ها سرطان زا شناخته شده است. 

مطالعات کوهورت از دهه 1990 نشان داد که تقریباً 50 درصد از سرطان های دهان و حلق به ویروس زگیل تناسلی نسبت داده می شود، 

در حالی که مطالعات جدیدتر نشان می دهد که ویروس زگیل تناسلی 70 تا 80 درصد موارد را در آمریکای شمالی و اروپا تشکیل می دهد.

تجزیه و تحلیل آمار سرطان در سراسر جهان از سال 1983 تا 2002 افزایش قابل توجهی در بروز سرطان دهان و حلق در مردان در کشورهای توسعه یافته نشان داده است، 

با این بیماری در سنین پایین‌تر رخ می‌دهد که مطابق با نقش ویروس زگیل تناسلی است.

 زمان بین قرار گرفتن در معرض ویروس زگیل تناسلی و ایجاد سرطان اوروفارنکس احتمالا بیش از 10 سال است. 

تحقیقات آینده نگر اروپایی در مورد سرطان و گروه تغذیه (EPIC) 638 فرد مبتلا به سرطان سر و گردن را شناسایی کرد که نمونه های پلاسما به طور متوسط 6 سال قبل از تشخیص برای آنها تهیه شده بود.

 در میان 135 بیمار مبتلا به سرطان اوروفارنکس، آنتی بادی علیه آنتی ژن E6 در 35 درصد وجود داشت، در مقابل 0.6 درصد از گروه کنترل. شیوع آنتی بادی علیه E6 در بیماران مبتلا به سرطان های دیگر بالا نبود.

عفونت انکوژنیک ویروس زگیل تناسلی دهانی در اکثر بیماران مبتلا به سرطان اوروفارنکس مرتبط با ویروس زگیل تناسلی قابل تشخیص است، 

اما بروز چنین عفونت ویروس زگیل تناسلی در شرکای جنسی طولانی‌مدت بیشتر از آن چیزی است که در جمعیت عمومی مشاهده می‌شود. 

در جمعیت عمومی، یک مطالعه مقطعی بر روی مردان و زنان 14 تا 69 ساله نشان داد که شیوع کلی DNA ویروس زگیل تناسلی در سلول های لایه برداری شده دهان 6.9 درصد و شیوع HPV 16 1 درصد بود.

شیوع ویروس زگیل تناسلی در مردان تقریباً سه برابر بیشتر از زنان بود (10.1 در مقابل 3.6 درصد)، که مطابق با توزیع جنسی مشاهده شده برای سرطان اوروفارنکس مرتبط با ویروس زگیل تناسلی بود. 

مطالعه ای نمونه های شستشوی دهان را برای وجود ویروس زگیل تناسلی در بیماران مبتلا به سرطان اوروفارنکس مرتبط با HPV و شرکای جنسی طولانی مدت آنها تجزیه و تحلیل کرد.

در 164 بیمار مبتلا به سرطان اوروفارنکس، ویروس زگیل تناسلی دهانی در 65 درصد موارد و یک سویه HPV انکوژنیک در 61 درصد شناسایی شد. 

88 نفر از 100 نفر از 100 مورد مثبت HPV انکوژن HPV 16 داشتند. 

در بین 93 شریک موجود برای آزمایش، شیوع کلی عفونت ویروس زگیل تناسلی 4درصد بود و تنها یک نفر دارای ویروس زگیل تناسلی انکوژنیک 16 بود.

وجود ویروس زگیل تناسلی نوع 16 در حفره دهان با توسعه بعدی کارسینوم اوروفارنکس همراه است. 

در یک مطالعه مورد شاهدی روی 132 بیمار مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن، نمونه‌های دهانشویه از جمع‌آوری آینده‌نگر قبلی در دسترس بود که میانگین 3.9 سال قبل از تشخیص سرطان به دست آمد و برای ویروس زگیل تناسلی آنالیز شد. 

ویروس زگیل تناسلی در 5 بیمار از 25 بیمار (20 درصد) که متعاقباً به کارسینوم اوروفارنکس مبتلا شدند در مقابل 1 مورد از 75 گروه کنترل بدون سرطان شناسایی شد. 

همانطور که در مطالعات مشاهده ای نشان داده شده است، شیوع عفونت ویروس زگیل تناسلی در محل های غیر اوروفارنکس سرطان سر و گردن (به عنوان مثال، هیپوفارنکس، حنجره و حفره دهان) کمتر از آن است که در محل های اوروفارنکس بیماری مشاهده می شود. 

یک متاآنالیز 148 مطالعه را شناسایی کرد که شامل 12163 مورد کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن بود. 

میزان شیوع ویروس زگیل تناسلی در سرطان دهان و حلق، حفره دهان و حنجره به ترتیب 46، 24 و 22 درصد و میزان شیوع ویروس زگیل تناسلی نوع 16 مثبت به ترتیب 41، 15 و 13 درصد بود. 

در یک مطالعه مشاهده ای از پایگاه ملی داده سرطان (NCDB) روی بیش از 24000 بیمار مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن (تقریباً 60 درصد اوروفارنکس و 40 درصد غیر اوروفارنکس)، 63 درصد از سرطان های اوروفارنکس مربوط به ویروس زگیل تناسلی بودند، در حالی که میزان ابتلا به سرطان مثبت بودن ویروس زگیل تناسلی در بین سرطان های حفره دهان، حنجره و هیپوفارنکس به ترتیب 11، 11 و 17 درصد بود.

پیش آگهی بیماران مبتلا به کارسینوم نانوروفارنکس مرتبط با ویروس زگیل تناسلی به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرد. 

واکسیناسیون ویروس زگیل تناسلی - واکسن ویروس زگیل تناسلی 9 ظرفیتی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای پیشگیری از سرطان های سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی ، از جمله سرطان های اوروفارنکس، و سایر نشانه ها تأیید شده است . 

جزئیات بیشتر در مورد علائم و تجویز واکسیناسیون ویروس زگیل تناسلی به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرد. 

واکسیناسیون ویروس زگیل تناسلی با کاهش شیوع بعدی عفونت ویروس زگیل تناسلی دهان همراه است . 

به عنوان مثال، در یک مطالعه مبتنی بر جمعیت از نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه (NHANES)، 2627 مرد و زن 18 تا 33 ساله برای وجود یا عدم وجود ویروس زگیل تناسلی در شستشوی دهان به طور میانگین چهار سال پس از واکسیناسیون مورد بررسی قرار گرفتند.

بر اساس گزارش خود، 18 درصد از جمعیت مورد مطالعه یک یا چند دوز واکسن دریافت کرده بودند. 

شیوع عفونت دهانی با انواع ویروس زگیل تناسلی نوع 16، 18، 6 یا 11 در افرادی که واکسن دریافت کرده بودند 0.11 درصد بود در مقابل 1.61 درصد در افرادی که واکسینه نشده بودند.

اگرچه استاندارد طلایی برای ارزیابی عفونت ویروس زگیل تناسلی در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی ، هیبریداسیون درجا یا PCR برای تشخیص DNA HPV است، چندین نشانگر زیستی ممکن است به عنوان جانشین وضعیت ویروس زگیل تناسلی یا در پالایش بیشتر خطر مرتبط با عفونت ویروس زگیل تناسلی مفید باشند. 

نشانگرهای زیستی رایجی که معمولاً در کلینیک استفاده می‌شوند عبارتند از IHC برای تشخیص بیان p16 و/یا PCR بلادرنگ (RT-PCR) برای اندازه‌گیری بار ویروسی ویروس زگیل تناسلی نوع 16. 

پروتئین p16 با اتصال به کمپلکس سیکلین D1 CDK4/CDK6 به عنوان یک سرکوب کننده تومور عمل می کند و از فسفوریلاسیون پروتئین Rb جلوگیری می کند. 

پروتئین p16 در سرطان های مرتبط با ویروس زگیل تناسلی بیش از حد بیان می شود. 

وضعیت ویروس زگیل تناسلی یا وضعیت p16 را می توان به عنوان نشانگر عفونت ویروس زگیل تناسلی ، بسته به در دسترس بودن در موسسه درمان، استفاده کرد. 

در یک مطالعه، نمونه‌های تومور از بیش از 300 بیمار مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن از نظر p16 (رنگ‌آمیزی قوی و منتشر، هسته‌ای و سیتوپلاسمی در حداقل 70 درصد سلول‌های تومور) و HPV (با هیبریداسیون درجا) مورد ارزیابی قرار گرفتند. 

ده درصد از موارد مثبت p16 برای ویروس زگیل تناسلی منفی و 7 درصد از موارد منفی برای p16 برای ویروس زگیل تناسلی مثبت بودند. 

حساسیت رنگ‌آمیزی ایمونوهیستوشیمی برای p16 ممکن است در نمونه‌های آسپیره با سوزن ظریف کمتر باشد. 

در یک مطالعه روی 142 مورد کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن که با روش Real-time PCR بر روی نمونه‌های آسپیراسیون با سوزن ظریف ویروس زگیل تناسلی مثبت بود، تنها 33 درصد از لکه‌های جفت p16 آستانه استاندارد برای مثبت بودن را داشتند (دارای رنگ‌آمیزی قوی و منتشر، هسته‌ای و سیتوپلاسمی بودند. 

در حداقل 70 درصد از سلول های تومور). با این حال، به نظر می رسد مطالعاتی که از p16 به عنوان نشانگر جایگزین برای مثبت بودن ویروس زگیل تناسلی استفاده می کنند، تأثیر مشابهی را بر بقا نشان داده اند. 

وضعیت p16، همانطور که توسط ایمونوهیستوشیمی ارزیابی می شود، ممکن است اطلاعات بیشتری فراتر از مثبت بودن ویروس زگیل تناسلی ارائه دهد. 

در مطالعه ای که به مقایسه اثر بیان p16 و حضور ویروس زگیل تناسلی DNA پرداخته است، مواردی که ویروس زگیل تناسلی مثبت با بیان p16 بالا بودند، پیش آگهی بهتری نسبت به مواردی که ویروس زگیل تناسلی مثبت بودند اما با بیان کم داشتند، داشتند.

سرطان اوروفارنکس مرتبط با ویروس زگیل تناسلی در مقایسه با سرطان اوروفارنکس که با ویروس زگیل تناسلی مرتبط نیست، تفاوت های مهمی در مرحله بندی و ویژگی های بالینی آسیب شناسی دارد. این تفاوت ها پیامدهای بالقوه مهمی برای پیش آگهی و درمان دارند.

خلاصه مطالب مربوط به زگیل تناسلی و درمان زگیل تناسلی در مشهد  :

سرطان های مرتبط با عفونت ویروس زگیل تناسلی –  عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس مقاربتی است که با کندیلوم آکومیناتوم، ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی و بدخیمی، از جمله بدخیمی های آنوژنیتال (سرویکس، واژن، فرج، آلت تناسلی، و کارسینوم مقعد و سر) همراه است. 

●بیولوژی ویروس زگیل تناسلی - دو انکوژن ویروسی (E6 و E7) که در نتیجه عفونت پرخطر ویروس زگیل تناسلی بیان می‌شوند، عمدتاً مسئول تبدیل بدخیم و در نهایت سرطان سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی با امضای مولکولی متمایز از آن هستند. 

اپیدمیولوژی سرطان سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی :

سرطان های سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی عمدتاً در لوزه ها، پایه زبان یا کام نرم رخ می دهند. 

بدخیمی های مرتبط با ویروس زگیل تناسلی 70 تا 80 درصد از سرطان های دهان و حلق را در ایالات متحده و اروپای غربی تشکیل می دهند. 

عفونت پرخطر ویروس زگیل تناسلی ممکن است در برخی از موارد دیگر محل های سرطان سر و گردن نیز ایجاد شود. 

عنوان جایگزینی برای وضعیت ویروس زگیل تناسلی استفاده می کنیم، زیرا برای تومورهای مرتبط با ویروس زگیل تناسلی  بسیار حساس است. 

اگر تصمیم گیری به وضعیت ویروس زگیل تناسلی بستگی دارد، این تشخیص را می توان با هیبریداسیون درجا یا واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) تأیید کرد. 

تظاهرات بالینی - سرطان دهان و حلق مرتبط با ویروس زگیل تناسلی معمولاً در بیماران جوان‌تر بدون سابقه مواجهه بیش از حد با الکل و تنباکو ظاهر می‌شود. 

سرطان های اوروفارنکس مرتبط با ویروس زگیل تناسلی با متاستازهای ناحیه غدد لنفاوی گردنی و تومورهای اولیه کوچکتر تظاهر می کنند. 

پیش آگهی سرطان سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی :

سرطان اوروفارنکس مرتبط با ویروس زگیل تناسلی نسبت به بیماری غیر مرتبط با ویروس زگیل تناسلی پیش آگهی و پاسخ بهتری به درمان دارد. 

آزمایش تومور برای وضعیت ویروس زگیل تناسلی باید در ارزیابی بیماران مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی اوروفارنکس گنجانده شود. 

مدیریت سرطان سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی :

مدیریت سرطان اوروفارنکس مرتبط با ویروس زگیل تناسلی از رویکرد درمانی مشابه تومورهای غیر مرتبط با ویروس زگیل تناسلی خارج از چارچوب کارآزمایی بالینی، علیرغم تفاوت در پیش آگهی، پیروی می کند. 

تشدید درمان در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن مرتبط با ویروس زگیل تناسلی همچنان یک رویکرد تحقیقاتی است. 

عفونت ویروس زگیل تناسلی در سرطان های غیر اوروفارنکس :

مثبت بودن ویروس زگیل تناسلی در سرطان های غیر حلق بسیار کمتر شایع است و پیامدهای پیش آگهی آن نامشخص است، اگرچه مشابه سرطان اوروفارنکس است، داده ها حاکی از پیش آگهی نسبتا مطلوب است. 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به عنوان عامل اصلی سرطان دهان و حلق در ایالات متحده و اروپا نقش دارد. سرطان های سر و گردن ناشی از ویروس زگیل تناسلی در مقایسه با سرطان هایی که معمولاً با مصرف دخانیات و الکل مرتبط هستند، تفاوت های بالینی و پیش آگهی مهمی دارند.

تبخال تناسلی چیست ؟

حضور شما در این صفحه به معنای این است که میخواهید در خصوص بیماری تبخال تناسلی ، نحوه انتقال ، علائم و درمان تبخال تناسلی یا همان هرپس ژنیتال اطلاعت کسب کنید.

در ادامه مطلب ابتدا در خصوص عامل بیماری که ویروس هرپس سیمپلکس است مطالبی را عنوان خواهیم کرد و در نهایت به علائم ، راه های پیشگیری و نحوه انتقال و شکل درمان خواهیم پرداخت.

خب در ابتدا ببینیم اصلا تبخال تناسلی چیست؟

اگر با کسب اطلاعات از طریق ویدئو راحت تر هستید، ویدئوی زیر که توسط کلینیک فوق تخصصی دکتر دیانا حسینی ترجمه و زیرنویس شده به شما اطاعات کاملی در خصوص بیماری تبخال تناسلی را خواهد داد.تبخال یک بیماری شایع مقاربتی (STD) است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود.

ویروس هرپس می تواند باعث زخم یا تاول دردناک در دهان یا ناحیه تناسلی ، چشم ها و دست ها شود.

  ما با دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس مواجه هستیم : HSV-1 یا همان هرپس سیمپلکس نوع یک و HSV-2 یا هرپس سیمپلکس نوع دو.

خب حالا تفاوت دو ویروس HSV-1 و HSV-2 با هم در چیست ؟

HSV-1 به طور معمول با تبخال دهان همراه است و اغلب مسئول ایجاد تبخال در ناحیه دهان است، در حالی که HSV-2 عمدتا با تبخال تناسلی مرتبط است و زخم ها و تبخال های ناحیه تناسلی را ایجاد میکند.

با این حال، هر یک از انواع ویروس تبخال می تواند هم ناحیه دهان و هم ناحیه تناسلی را آلوده کند. یعنی به طور مثال ممکن با مواجهه با ویروس هرپس نوع 2 ، علاوه بر ناحیه تناسلی چشم ها ، دهان و دست ها هم درگیر شوند.

تبخال بسیار مسری است و می تواند از طریق تماس پوست به پوست مانند بوسیدن یا تماس جنسی منتقل شود.

بعضی از افراد مبتلا به این بیماری در عین مبتلا بودن علائمی از خود نشان نمیدهند ، این افراد هم میتوانند عامل انتقال ویروس هرپس تناسلی یا بیماری تبخال به دیگران باشند.

به این نکته توجه داشته باشید که :

پس از آلوده شدن، ویروس هرپس تا آخر عمر در بدن باقی می ماند و می تواند در هر زمانی دوباره فعال شود و علائم بیماری را مجددا بروز دهد.

عملا هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما رعایت بعض نکات که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد و همچنین بعضی داروهای ضد ویروس می توانند به کاهش علائم و کم شدن تعداد دفعات شیوع و عود مجدد بیماری کمک کنند.

برای جلوگیری از انتقال تبخال، رابطه جنسی ایمن و اجتناب از تماس جنسی با فردی که شیوع تبخال فعال دارد، مهم است.

گرچه که رعایت این نکته هم ممکن است به طور کامل از ما در مقابل ابتلا به بیماری هرپس محافظت نکند اما حداقل احتمال ابتلا را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد.

استفاده از کاندوم و سدهای دندانی (برای محافظت از مخاط دهان از آلوده شدن به ویروس هرپس) نیز می تواند به کاهش خطر انتقال کمک کنند.

اگر علائم تبخال دارید،  این نکته مهم است که برای تشخیص و شروع برنامه درمانی مناسب به پزشک مراجعه کنید.

دکتر دیانا حسینی فوق تخصصی جراحی سرطان های زنان در مشهد میتوانند در مسیر تشخیص و رفع علائم و درمان بیماری هرپس تناسلی همراه شما باشند.

با مراقبت مناسب، و انجام درمان های صحبح و نکاتی که در این زمینه اهمیت دارد ، افراد مبتلا به تبخال می توانند زندگی طبیعی و سالمی داشته باشند.

آیا راهی وجود دارد که از ابتلای ما به بیماری تبخال جلوگیری کند یا حداقل درصد احتمال ابتلا را کاهش دهد ؟

بله ، در ادامه اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از تبخال انجام دهید را مرور میکنیم :


رابطه جنسی ایمن داشته باشید:

موثرترین راه برای جلوگیری از انتقال تبخال، رابطه جنسی ایمن است. این به معنای استفاده از کاندوم در طول فعالیت جنسی است، زیرا می تواند به کاهش خطر انتقال کمک کند. به این نکته توجه داشته باشید که احتمال ایتلا را کاهش میدهد اما از ما به طور 100 درصد محافظت نمیکند.


تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید:

هر چه تعداد شرکای جنسی بیشتر باشد، خطر انتقال و ابتلا به بیماری تبخال هم بیشتر می شود. بنابراین مهم است که تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید و به سابقه فعالیت جنسی آنها توجه کنید.


اجتناب از تماس جنسی در طول شیوع:

هنگامی که فردی بیماری و زخم فعال دارد بیشترین احتمال انتقال ویروس به دیگران را در این حالت خواهد داشت . در این حالت ویروس بیشتر مسری است و احتمال آلوده کردن دیگران هم بیشتر است. اجتناب از تماس جنسی در این مواقع می تواند به کاهش خطر انتقال کمک کند.


واکسن بزنید:

واکسنی برای ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 در دسترس است و اگرچه به طور 100٪ موثر نیست، اما می تواند خطر انتقال را کاهش دهد.


از دست زدن به نواحی آلوده اجتناب کنید:

اگر تبخال دارید، مهم است که از دست زدن به نواحی شیوع و رخم های فعال خودداری کنید و برای جلوگیری از انتشار ویروس، دست های خود را مرتب بشویید.


ناحیه ی آلوده بدن را تمیز نگه دارید:

تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه عفونی می تواند به کاهش خطر انتقال و به حداقل رساندن علائم شیوع تبخال کمک کند. عوض کردن مرتب لباس های زیر نیز میتواند به کاهش احتمال انتقال کمک کند.

این نکته را به یاد داشته باشید که، ممکن است تبخال داشته باشید و توانایی انتقال بیماری تبخال به دیگران را هم داشته باشید اما از آن بی اطلاع باشید. بنابراین اگر به موضوعی شک دارید یا علائم خفیفی از خود نشان میدهید بهترین کار مراجعه به پزشک و انجام معاینات و آزمایشات است . تشخیص و درمان به موقع می تواند به جلوگیری از گسترش تبخال و کاهش شدت شیوع کمک کند.

کلینیک فوق تخصصی و لیزر درمانی دکتر دیانا حسینی ، فوق تخصص زنان در مشهد در مسیر بازیابی سلامتی و انجام دقیق معاینات تشخیصی برای درمان تبخال تناسلی در مشهد در کنار شما خواهد بود.

ویروس هرپس تناسلی می تواند باعث بروز تاول ها یا زخم های دردناک روی پوست، دهان، ناحیه تناسلی یا چشم شود.

در حال حاضر هیچ درمان کاملی برای بیماری تبخال وجود ندارد، اما درمان های موثری برای کاهش علائم و کاهش دفعات و شدت شیوع بیماری وجود دارد.

داروهای ضد ویروس اصلی ترین درمان تبخال هستند. این داروها باعث کاهش سرعت تکثیر ویروس شده و در نتیجه مدت شیوع و شدت علائم بیماری تبخال تناسلی را کاهش میدهند.

علاوه بر داروهای ضد ویروس، تعدادی درمان خانگی نیز وجود دارد که می تواند به کاهش شیوع و درمان سریعتر بیماری تبخال کمک کند.

تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه آسیب دیده و زخم شده، استفاده از کمپرس سرد روی زخم ها و تاول ها و پرهیز از عوامل تحریک کننده مانند لباس های تنگ می تواند به تسکین علائم و تسریع روند بهبودی کمک کند.

دوری از استرس و داشتن آرامش و خود مراقبتی از موارد مهم درمان تبخال هستند. 

استرس با افزایش ترشح کورتیزول و در نتیجه سرکوب سیستم ایمنی می‌تواند باعث عود مجدد یک بیماری نهفته شود، بنابراین این نکته بسیار مهم است که از تکنیک‌های تمدد و آرامش اعصاب، مانند مدیتیشن یا یوگا استفاده کنید تا به کاهش استرس و جلوگیری از عود مجدد بیماری کمک کنید.

همچنین رابطه جنسی ایمن برای جلوگیری از انتقال ویروس تبخال تناسلی به دیگران بسیار مهم است که در بالا نکات مربوط به آن را توضیح دادیم.

برای یادآوری و مرور مجدد ، استفاده از کاندوم و اجتناب از تماس جنسی در طول روزهای فعال بیماری از نکات بسیار مهم در پیشگیری از این بیماری است. 

معاینات منظم و مراجعه به پزشک متخصص جهت بررسی دقیق و نظارت بر روند بیماری به شما این اطمینان را میدهد که برنامه درمانی شما موثر است و هر گونه تغییر در وضعیت شما زود تشخیص داده خواهد شد و می تواند به سرعت برطرف شود.

دکتر دیانا حسینی فوق تخصص جراحی سرطان های زنان در مشهد در مسیر بازیابی سلامتی و حصول بهترین نتیجه درمان و انجام معاینات دقیق در کنار شما خواهند بود.

همانطور که در ابتدا هم گفتیم ، تبخال تناسلی یک بیماری بسیار مسری است که می تواند از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتقل شود.

در این جا به روش های مختلف انتقال ویروس تبخال و اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از انتشار ویروس انجام دهید خواهیم پرداخت. 

گفتیم که دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و نوع 2 (HSV-2) وجود دارد.

HSV-1 معمولاً مسئول تبخال دهان است، در حالی که HSV-2 معمولاً مسئول تبخال تناسلی است. با این حال، هر دو نوع می توانند دهان یا ناحیه تناسلی را آلوده کنند.

تبخال در درجه اول از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با فرد آلوده منتقل می شود. این انتقال میتواند در هنگام تماس جنسی، بوسیدن، یا به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند حوله یا تیغ رخ دهد. همینجا از فرصت استفاده میکنیم و اهمیت استفاده فردی و عدم اشتراک وسایل بهداشتی شخصی را یادآور میشویم

نکته مهم این است که ویروس بیماری تبخال تناسلی می تواند در حین زایمان از مادر به نوزادش منتقل شود. البته این انتقال در صورتی که مادر در شرایط فعال بیماری باشد احتمال بیشتری دارد . یعنی یا مادر جدیدا آلوده شده است یا بیماری گذشته دوباره عود کرده و وارد فاز فعال شده است. 

مجدد این نکته مهم را یادآوری میکنیم که ویروس تبخال در صورت عدم وجود علائم قابل مشاهده باز هم قابل انتقال است.

یعنی حتی اگر یک فرد آلوده هیچ زخم قابل مشاهده ای نداشته باشد، باز هم می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

برای جلوگیری از گسترش تبخال،  رابطه جنسی ایمن با استفاده از کاندوم مهم است.

همچنین مهم است که از تماس صمیمی و نزدیک که باعث تماس پوست به پوست با فردی که در حال حاضر درگیر حالت فعال بیماری تبخال است اجتناب کنیم .

بیماری تبخال تناسلی یک بیماری مزمن و طولانی است که می تواند باعث شیوع و عودهای مکرر شود. 

در این قسمت از بحث به مفهوم عود و بهبودی در تبخال و عواملی که می‌توانند بر فراوانی و شدت شیوع آن تأثیر بگذارند، خواهیم پرداخت.

عود مجدد بیماری در تبخال به عود و بروز مجدد علائم پس از یک دوره بهبودی اشاره دارد.

در حقیقت بهبودی دوره ای است که هیچ علامتی وجود ندارد یا علائم بسیار خفیفی وجود دارد.

در افراد مبتلا به تبخال، عود می تواند اغلب یا به ندرت رخ دهد و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

فراوانی و شدت شیوع مجدد بیماری تبخال تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد ، مانند :

فشار:

استرس می تواند با ترشح کورتیزول سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و باعث عود مجدد بیماری تبخال شود.

تغییرات هورمونی:

تغییرات هورمونی، مانند تغییراتی که در دوران قاعدگی، بارداری یا یائسگی رخ می‌دهد، نیز می‌تواند باعث شیوع مجدد و بروز دوباره ی علائم بیماری تبخال شود.

عملکرد سیستم ایمنی:

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند عودهای با دفعات زیادتر و شدت بیشتر نسبت به دیگران را تجربه میکنند. همینجا یادآور میشویم که تغذیه صحیح و سیستم ایمنی سالم بدن به کاهش شدت و تعداد دفعات بیماری کمک بسیاری میکند.

عفونت ها:

سایر عفونت ها، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا، می توانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث شیوع و عود بیماری تبخال شوند.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش:

قرار گرفتن طولانی در معرض اشعه ماوراء بنفش، مانند نور خورشید، می تواند در برخی از افراد مبتلا به ویروس تبخال باعث عود مجدد بیماری و بروز دوباره علائم شود.

فعالیت جنسی:

فعالیت جنسی زیاد می تواند در برخی از افراد مبتلا به تبخال تناسلی باعث شیوع بیماری شود.

دوباره یادآوری میکنیم که هیچ تقریبا هیج درمان قطعی برای تبخال وجود ندارد، اما مصرف بعضی داروها و رعایت بعضی نکات به کاهش شدت و دفعات عود بیماری کمک بسیاری میکند.

این داروها همچنین می توانند خطر انتقال بیماری به شریک جنسی را هم کاهش دهند.

علاوه بر این، اصلاح شیوه زندگی، مانند کاهش استرس و اجتناب از محرک‌ها، می‌تواند به کاهش دفعات شیوع بیماری کمک کند.

سوالات مهم و متداول درباره ی زگیل تناسلی

آیا ارتباطی بین زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم وجود دارد؟
تست پاپ (که به آن “پاپ اسمیر” نیز گفته می شود) برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. پزشکان گاهی اوقات آزمایشی برای ویروسی به نام “ویروس پاپیلومای انسانی” (HPV) نیز انجام می دهند. به این دلیل که HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در افراد افزایش می دهد.
آیا ارتباطی بین بیماری ایدز و زگیل تناسلی وجود دارد ؟
یک تعامل اپیدمیولوژیک دو طرفه بین عفونت HIV و HPV وجود دارد. تشخیص HPV در بین زنان مبتلا به HIV به طور قابل توجهی بیشتر از زنان بدون HIV بود (به ترتیب ۶۸ در مقابل ۳۱ درصد). به طور مشابه، تشخیص HPV در بین مردان مبتلا به HIV به طور قابل توجهی بیشتر از مردان بدون HIV بود (به ترتیب ۷۲ در مقابل ۴۳ درصد).
بیماری های مرتبط با زگیل تناسلی در زنان و مردان چیست ؟
سرطان مقعد ، سرطان اوروفارنکس ، پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده ، سرطان دهانه رحم ، سرطان فرج و واژن ، عفونت های تناسلی و ....
بهترین راه درمان زگیل تناسلی چیست ؟
لیزر یکی از روش های پرکاربرد برای درمان زگیل تناسلی است که اخیرا مورد استقبال بیماران بسیاری قرار گرفته . به عنوان روشی نوین درمان قطعی زگیل تناسلی در مشهد توانسته رضایت بالایی را جلب کند. در این روش با اشعه لیزر co2 بافت زگیل تناسلی را از بین می‌برند و معمولا از آن برای زائده‌های بزرگ استفاده می‌شود . درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر به دلیل سهولت در مقایسه با روش‌های دیگر یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توان انتخاب کرد.
آیا می توان از HPV ( زگیل تناسلی ) پیشگیری کرد؟
بلی. برای اکثر افراد، بهترین راه برای محافظت در برابر HPV، دریافت واکسن HPV است. این واکسن تنها زمانی کار می کند که قبل از ابتلای فرد به HPV تزریق شود. به همین دلیل است که پزشکان دریافت آن را در سنین پایین توصیه می کنند. پزشکان توصیه می کنند که کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله این واکسن را دریافت کنند. اما می توان آن را از سن ۹ سالگی و تا ۲۶ سالگی تزریق کرد. در برخی موارد، این واکسن ممکن است به افراد مسن نیز کمک کند.