رفع قطعی زگیل تناسلی با لیزر در مشهد

زگیل تناسلی چیست ؟

 از کجا می آید و با ما چه میکند ؟

در این صفحه قصد داریم همه چیز درباره زگیل تناسلی را شرح دهیم . از ایجاد تا درمان زگیل تناسلی.

همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیر هستند. 

این علائم به این معنی است که شما ممکن است  زگیل تناسلی داشته باشید :

 •  یک یا تعداد بیشتر توده یا توده بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد
 •  خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
 • - شریک جنسی که زگیل تناسلی دارد، حتی اگر علائمی نداشته باشید

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از شایع ترین علل بیماری های مقاربتی در مردان و زنان در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. شایع ترین تظاهرات HPV در ناحیه تناسلی زگیل های آنوژنیتال یا کندیلوماتا آکومیناتا است.

 این ضایعات به صورت پاپول، ندول یا رشد نرم، رشته‌ای، صورتی، بی‌حرکت یا ساقه‌دار ظاهر می‌شوند. معمولاً رشد اگزوفیتی شبیه به گل کلم وجود دارد و معمولاً بدون علامت است.  


چند نکته در خصوص زگیل های تناسلی :

 •  بیش از نیمی از افراد فعال جنسی در طول زندگی خود به HPV آلوده می شوند.
 • بخش های تناسلی علیرغم خوش خیم بودن، به دلیل عدم درمان موثر، با بار بیماری و کاهش کیفیت زندگی همراه است.
 •  واکسن های پیشگیری کننده عفونت HPV که شایع ترین واکسن های پرخطر و کم خطر را هدف قرار می دهند، در برنامه ملی ایمن سازی بسیاری از کشورها در سال 2008 گنجانده شده اند.
 • مطالعات نشان می دهند که برنامه واکسیناسیون عمومی HPV در کاهش قابل توجه شیوع زگیل تناسلی در بین بیماران واجد شرایط واکسن در کشورهایی که به طور موثر برنامه واکسیناسیون را دنبال میکنند موثر بوده است.

درمان قطعی زگیل تناسلی در مشهد با لیزر - دکتر دیانا حسینی

در هند، سرطان دهانه رحم مرتبط با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است.

ویروس پاپیلومای انسانی عامل زگیل تناسلی

زگیل تناسلی را بشناسیم ؟

زگیل تناسلی زائده های نرمی هستند که روی اندام تناسلی ظاهر می شوند.  آنها می توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند. آنها یک عفونت مقاربتی (STI) هستند  که توسط سویه های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این سویه ها، HPV 6 و HPV 11، متفاوت از سویه های پرخطری هستند که می توانند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)،  HPV  شایع ترین بیماری در بین همه بیماری های مقاربتی است.


درمان و رفع قطعی زگیل تناسلی در مشهد - دکتر دیانا حسینی بهترین متخصص زگیل تناسلی در مشهد

علائم زگیل تناسلی :

زگیل تناسلی می‌تواند روی فرج، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، مقعد رشد کند. همچنین در کانال و دهانه رحم.

 در مردان، ممکن است در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند.

 زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلوی فردی که با یک فرد آلوده تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

 علائم و نشانه های زگیل تناسلی عبارتند از:

تورم های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما شکلی شبیه گل کلم که به دلیل نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می شود خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما خونریزی با مقاربت زگیل تناسلی می تواند بسیار کوچک باشد.

زگیل تناسلی چیست و از کجا می آید ؟ دکتر دیانا حسینی بهترین متخصص زگیل تناسلی در مشهد

علت زگیل تناسلی چیست؟

به گفته مؤسسه ملی سرطان، حدود 90 درصد منبع مطمئن زگیل تناسلی ناشی از نوع کم خطر HPV 6 و 11 است. 30 تا 40 گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما فقط تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست بسیار قابل انتقال است، به همین دلیل است که به عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته می شود. در واقع، HPV  آنقدر رایج است که منبع معتبر CDCT می گوید اکثر افراد فعال جنسی در برخی مواقع به آن مبتلا می شوند. با این حال، ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود. در واقع، در بیشتر موارد، ویروس بدون ایجاد هیچ مشکلی برای سلامتی خود به خود از بین می رود. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت است.

نحوه انتقال زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی می تواند حتی زمانی که هیچ زگیل قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد منتقل شود. بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس علائمی ندارند اما همچنان می توانند آن را منتقل کنند. اگر زگیل تناسلی دارید، شرکای جنسی فعلی شما باید آزمایش شوند زیرا ممکن است زگیل داشته باشند و از آن اطلاعی نداشته باشند. پس از ابتلا به عفونت، ممکن است هفته ها تا چندین ماه طول بکشد تا علائم ظاهر شوند. 

 واکسن و پیشگیری از زگیل تناسلی در مشهد - دکتر دیانا حسینی

شما ممکن است از راه های زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید :

تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال و مقعدی  به اشتراک گذاشتن وسایل جنسی رابطه جنسی دهانی، اما این مورد نادر است. ویروس همچنین می‌تواند از مادر در هنگام تولد به نوزاد منتقل شود، اما نادر است. 

بوسیدن و وسایل مشترک مانند حوله، کارد و چنگال، فنجان یا صندلی توالت عموما باعث اتتقال زگیل تناسلی نمیشوند.

چگونه از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری کنیم ؟

شما می توانید جلوی انتقال زگیل تناسلی را بگیرید:

استفاده از کاندوم هر بار که رابطه جنسی دارید ، اما اگر ویروس در پوستی باشد که توسط کاندوم محافظت نشده باشد همچنان می‌تواند در زمانی که درمان زگیل تناسلی را انجام نمی‌دهید منتقل شود.

رفع و درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر در مشهد

لیزر یکی از روش های پرکاربرد برای درمان زگیل تناسلی است که اخیرا مورد استقبال بیماران بسیاری قرار گرفته . به عنوان روشی نوین درمان قطعی زگیل تناسلی در مشهد توانسته رضایت بالایی را جلب کند. در این روش با اشعه لیزر co2 بافت زگیل تناسلی را از بین می‌برند و معمولا از آن برای زائده‌های بزرگ استفاده می‌شود . درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر به دلیل سهولت در مقایسه با روش‌های دیگر یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توان انتخاب کرد.

برداشتن زگیل تناسلی با لیزر در مشهد

درمان زگیل تناسلی با لیزر شامل تاباندن مستقیم پرتوهای فروسرخ بر روی زگیل ها می باشد، که برداشتن زگیل تناسلی و درمان آن به سرعت انجام می شود. لیزر بیشتر برای درمان زگیل های بزرگتر ناحیه تناسلی کاربرد دارد، اما به علت سهولت نسبت به سایر روش ها، بیشتر مورد استقبال بیماران قرار می گیرد. لیزر CO2 قادر است ضایعات بزرگ و قطور را نیز به سرعت از بین ببرد. 

آیا لیزر زگیل موجب پخش شدن زگیل می شود ؟

خیر،

تصور برخی افراد از لیزر این است که انجام آن می تواند موجب پخش شدن ویروس به نواحی اطراف شده و موجب عود مجدد بیماری گردد. که این تصور کاملاً اشتباه است. امروزه دستگاه های لیزر مجهز به دستگاه های مکشی وکیوم است که دود حاصل از تابش لیزر بر روی زگیل را به سرعت به خود جذب کرده و به بیرون از محیط میفرستد، در نتیجه ویروس بیماری به دیگر نواحی منتقل نمی شود. مزیت استفاده از دستگاه وکیوم همراه با انجام لیزر نگرانی برخی بیماران از این بابت است که غبار حاصل از تراشیدن زگیل هنگام لیزر پخش شده و موجب انتقال ویروس به سایر نواحی بدن به خصوص گلو و ریه شود. ما در کلینیک فوق تخصصی دکتر دیانا حسینی به دلیل اهمیت بالا به سلامت مراجعین عزیز و کادر درمان خود با تهیه دستگاه هود و فیلتر هوای تصفیه کننده در محیط کلینیک و همچنین در نزدیکی سر مراجعه کنندگان گرامی در هنگام لیزر احتمال ایجاد مشکل را به صفر میرساند.

آیا لیزر زگیل تناسلی کل ویروس را از بدن از بین برده و نوعی درمان قطعی خواهد بود؟

این نکته حائز اهمیت است که این ويروس وقتى وارد بدن شود براى هميشه در بدن باقى ميماند و هرگاه ايمنى يا مقاومت بدن كاهش مجددا ويروس فعال ميشود كه در اين زمينه با مصرف داروى ضد ويروس و از بين بردن زگيل هاى حاوى ويروس كمك به قوى شدن بدن و سركوب ويروس ميشود. اما نكته مهم تر در انتقال ويروس از يك فرد به فرد ديگر است که يكى از راههاى انتقال ویروس زگیل تناسلی می باشد که از طريق تماس مستقيم با بدن فرد دچار زگيل است و اين نكته را ما اكثرا در زنان و شوهران ميبينيم که وقتى يكى از آنها گرفتار ميشود ديگرى هم از طريق تماس بدن به بدن دچار زگيل و ويروس ميشود.  و اينجا است كه برداشتن زگيل حاوى ويروس كمك به جلوگيرى از انتشار آن نموده و در اين زمينه برداشتن زگيل با ليزر بهترين روش است و مانع از گسترش بيمارى به ديگرى ميشود. 

فواید انجام لیزر زگیل تناسلی در مشهد :

فایده لیزر کردن زگیل تناسلی این است که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را به ویروس پاپیلومای انسانی فراهم می کند و موجب شده تا لیزر درمانی، روش مورد انتخاب برای درمان افراد دارای ضعف ایمنی باشد. لیزر زگیل تناسلی از سوی مجله دانشکده پزشکی اصفهان و تهران نیز تایید شده است. بر اساس مطالعات دانشگاه علوم پزشکی تهران، میزان پاکسازی زگیل تناسلی توسط لیزر CO2 حدود دو برابر موثر تر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی است .

میزان عود زگیل تناسلی در افرادی که لیزر می کنند کمتر از کسانی است که که کرایو می کنند. به عبارت ساده تر خیلی اوقات برای پاکسازی یک زگیل نیاز به دو یا تعداد بیشتری جلسات کرایوتراپی است و گاهی اصلا پاسخگو نبوده و نیاز به تغییر روش درمان هست در حالی که در درمان با لیزر در همان جلسه اول زگیل از بین خواهد رفت و عود نخواهد کرد. متاسفانه تصور اشتباهی وجود دارد که دود ناشی از لیزر باعث پخش شدن ویروس می شود در حالی که با وجود دستگاه وکیوم که دود ناشی از لیزر را بطور همزمان به داخل خود کشیده و بعد از تصفیه توسط فیلترهای نانو، از فضای محیط کار خارج می کند این نگرانی بی مورد است.

به عبارتی لیزر با استفاده ی همزمان از دستگاه وکیوم باعث انتشار و پخش شدن ویروس به دیگر نقاط بدن نخواهد شد.

مراقبت بعد از لیزر زگیل تناسلی

1- بعد از ليزر زگيل تناسلي ابتدا از يك پماد آنتي بيوتيك روزي دو بار بر روي محل ليزر استفاده مي شود و در هفته دوم مي توان از كرم هاي ترميمي مثل كرم سيكالفيت استفاده كرد.

2- در نواحي مرطوب و چين دار تناسلي مثل كشاله ران بايستي در حد مقدور منطقه ليزر شده را خشك نگه داشت. اصولا محل ليزر نياز به پانسمان نداشته و مراقبت چنداني نياز ندارد بويژه در مواردي كه وسعت ضايعات زياد نباشد.

هزینه لیزر زگیل تناسلی

هزينه ليزر زگيل تناسلي براساس تعداد، مساحت، برجستگي و محل زگيل مي تواند متفاوت باشد. درمان زگیل تناسلی با لیزر بطور معمول در مطب انجام مي شود. ليزر بويژه براي زگيل هاي ابتداي مجراي ادراري روشي موثر ، سريع و بي خطر هست ولي در مواردي كه داخل مجراي ادراري مبتلا شده باشد بايستي در بيمارستان و توسط سيستوسكوپ و زير ديد مونيتور ليزر شود.

جهت پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چه کنیم؟

بعضی از اقدامات پیشگیرانه عبارتند است از:

- اجتناب از مقاربت بدون حفاظت جنسی با شرکای جنسی متعدد. 

- در صورت مقاربت، از روش های فیزیکی جلوگیری از بارداری استفاده نمایید. 

- منطقه تناسلی را خشک و تمیز نگه دارید.

- برای جلوگیری از تعرق بیش از حد و افزایش گردش هوا در ناحیه تناسلی از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید.

- زگیل را لمس یا زخم نکنید و حتی آن را فشار ندهید.

- استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی با شریک جنسی تان.

- از خارش محل زگیل اجتناب نمایید.

واکسیناسیون زگیل تناسلی و درملن زگیل در مشهد - بهترین متخصص زگیل تناسلی در مشهد

واکسیناسیون زگیل تناسلی :

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک پاتوژن مقاربتی است که باعث بیماری آنوژنیتال و اوروفارنکس در مردان و زنان می شود. عفونت ویروسی مداوم با ژنوتیپ‌های پرخطر HPV باعث تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم می‌شود. ژنوتیپ های پرخطر HPV (یا "انواع") 16 و 18 تقریباً 70 درصد از سرطان های دهانه رحم را در سراسر جهان ایجاد می کنند و انواع 31، 33، 45، 52 و 58 باعث ایجاد 20 درصد اضافی می شوند. انواع 16 و 18 HPV نیز باعث نزدیک به 90 درصد سرطان های مقعد و بخش قابل توجهی از سرطان دهان و حلق، سرطان فرج و واژن و سرطان آلت تناسلی می شود. انواع 6 و 11 تقریباً 90 درصد زگیل های آنوژنیتال را ایجاد می کنند. 

واکسن هایی برای محافظت در برابر ابتلا به عفونت HPV و ایجاد بیماری های مرتبط با HPV بعدی ساخته شده اند.

واکسن های موجود برای زگیل تناسلی :

سه واکسن مختلف، که از نظر تعداد انواع HPV حاوی و هدف آنها متفاوت است، از نظر بالینی ساخته شده اند، اگرچه همه آنها در همه مکان ها در دسترس نیستند: 

- واکسن چهار ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی (گارداسیل) انواع HPV 6 ،11، 16 و 18 را هدف قرار می دهد.

 - واکسن 9 ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی (گارداسیل 9) همان انواع HPV واکسن چهار ظرفیتی (6، 11، 16، و 18) و نیز انواع 31، 33، 45، 52 و 58 را هدف قرار می دهد.

 - واکسن دو ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی (سرواریکس) انواع 16 و 18 HPV را هدف قرار می دهد.

واکسن دو ظرفیتی دیگری که انواع 16 و 18 HPV را هدف قرار می دهد، که در چین تولید و توزیع شده است، پیش صلاحیت سازمان بهداشت جهانی را برای استفاده بالقوه در کشورهای با منابع محدود دریافت کرد. 

در ایالات متحده، فقط واکسن 9 ظرفیتی موجود است. پزشکان در سایر مکان‌ها باید در دسترس بودن واکسن را به صورت محلی تأیید کنند.  اینها همه واکسن های پیشگیری کننده هستند که برای جلوگیری از عفونت اولیه HPV و ضایعات مرتبط با HPV بعدی طراحی شده اند. در ایالات متحده، واکسن 9 ظرفیتی به طور خاص برای پیشگیری از سرطان های دهانه رحم، فرج، واژن، مقعد، اوروفارنکس و سایر سرطان های سر و گردن، ضایعات پیش سرطانی و دیسپلاستیک آنوژنیتال و زگیل تناسلی در زنان و برای پیشگیری از سرطان مقعد تایید شده است. اوروفارنکس و سایر سرطان های سر و گردن، ضایعات پیش سرطانی مقعد و دیسپلاستیک و زگیل تناسلی در مردان.

واکسن های درمانی، طراحی شده برای القای پسرفت ضایعات مرتبط با HPV موجود، در حال توسعه هستند اما از نظر بالینی در دسترس نیستند.

واکسیناسیون زگیل تناسلی در خانم ها :

واکسیناسیون با ویروس پاپیلومای انسانی 9 ظرفیتی، ویروس پاپیلومای انسانی چهار ظرفیتی یا واکسن دو ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی با محافظت ایمن در برابر سرطان هایی که می تواند ناشی از عفونت مداوم HPV باشد، مزایای مستقیمی برای دریافت کنندگان زن فراهم می کند. این اثر پیشگیرانه در مورد سرطان دهانه رحم، که یکی از شایع ترین سرطان های زنان در سراسر جهان است، قابل توجه ترین و بهترین مطالعه است. انواع 16 و 18 HPV که توسط هر سه واکسن HPV هدف قرار می‌گیرند، تقریباً 70 درصد از سرطان‌های دهانه رحم را در سراسر جهان ایجاد می‌کنند و انواع HPV 31، 33، 45، 52 و 58 که علاوه بر این توسط واکسن 9 ظرفیتی هدف قرار می‌گیرند باعث 20 درصد اضافی می شود. انواع 16 و 18 HPV نیز باعث نزدیک به 90 درصد سرطان های مقعد و بخش قابل توجهی از سرطان های واژن، فرج و اوروفارنکس می شود. واکسیناسیون با واکسن چهار ظرفیتی یا 9 ظرفیتی HPV همچنین در برابر زگیل های آنوژنیتال (که 90 درصد آن توسط انواع 6 و 11 HPV ایجاد می شود محافظت می کند. اگرچه ضایعات خوش خیم هستند، اما با عوارض جسمی و روانی همراه بوده و میزان شکست درمان بالایی دارند. اثرات نامطلوب واکسیناسیون HPV به طور کلی به واکنش های موضعی خفیف محدود می شود.

مطالعات مدل سازی مختلف مزایای بالقوه واکسیناسیون HPV را مشخص کرده اند که به نظر می رسد برای محدوده سنی توصیه شده مقرون به صرفه باشد. یک مطالعه نشان داد که واکسیناسیون کل جمعیت دختران 12 ساله ایالات متحده سالانه از بیش از 200000 عفونت HPV، 100000 آزمایش سیتولوژی غیرطبیعی دهانه رحم و 3300 مورد سرطان دهانه رحم در صورت ادامه غربالگری سرطان دهانه رحم همانطور که در حال حاضر توصیه می شود جلوگیری می کند  . در محیط‌هایی که جذب بالای واکسن در بین زنان وجود داشته است، شواهدی مبنی بر مصونیت گله‌ای در بین مردان هم سن وجود دارد که با کاهش زگیل تناسلی منعکس می‌شود.

واکسیناسیون زگیل تناسلی در آقایان :

واکسیناسیون HPV با محافظت ایمن در برابر سرطان هایی که می تواند ناشی از عفونت مداوم HPV باشد، سود مستقیمی برای دریافت کنندگان مرد فراهم می کند. انواع 16 و 18 HPV باعث 90 درصد سرطان های مقعد و بخش قابل توجهی از سرطان های دهان و حلق و آلت تناسلی می شود. واکسیناسیون با ویروس پاپیلومای انسانی 9 ظرفیتی یا واکسن چهار ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی نیز در برابر زگیل های تناسلی (که 90 درصد آنها توسط انواع 6 و 11 HPV ایجاد می شوند) محافظت می کند. بار کلی سرطان ها و پیش سرطان های مرتبط با HPV در بین مردان کمتر از بار سرطان دهانه رحم در زنان است. با این وجود، علیرغم سود مطلق مستقیم کمتر واکسیناسیون HPV در مردان در مقایسه با زنان، مزیت کلی واکسیناسیون آقایان بر خطرات بالقوه آن بیشتر است، زیرا مزایای جمعیت اضافی ناشی از ایمنی گله و ایمنی مستند واکسن های HPV.

مدل‌های مختلف نشان داده‌اند که واکسیناسیون زن و مرد در کاهش عفونت و بیماری HPV مفیدتر از واکسیناسیون فقط زنان است، اگرچه واکسیناسیون مردانه نسبت به زنان مقرون به صرفه‌تر است. با این حال، تحلیل‌های مقرون‌به‌صرفه با عدم قطعیت در مورد متغیرهای مختلفی که بر تأثیر واکسیناسیون مردان تأثیر می‌گذارند، محدود می‌شوند. اینها شامل کارایی واکسن و مدت زمان حفاظت، پوشش واکسن ماده ها، تأثیر ایمنی گله، طیف وسیعی از پیامدهای سلامتی شامل، و تأثیر بیماری های مرتبط با HPV بر کیفیت زندگی است. 

به طور خاص، مدل‌ها دریافته‌اند که مقرون به صرفه بودن واکسیناسیون مردان در سطوح پایین‌تر پوشش زنان بیشتر است.

زگیل تناسلی ( زگیل مقاربتی )

که گاهی اوقات به آنها زگیل های مقاربتی نیز گفته می شود، معمولاً در نتیجه آمیزش جنسی رشد کرده یا تشکیل می شوند. این مشکل در نتیجه انواع خاص ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود که یکی از رایج ترین بیماری های مسری مقاربتی (STDs) است. امروزه بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلوم انسانی شناسایی شده است. بعضی از این ویروس ها باعث ایجاد انواع خاص زگیل هایی می شود که شما می توانید در دست ها و پاها مشاهده نمایید. به هر حال دلیل ایجاد زگیل های تناسلی و سایر انواع زگیل هایی که معمولاً بر روی دست ها و پاها ایجاد می شوند، انواع مختلفی از ویروس پاپیلوم انسانی است و عامل ویروسی ایجاد این زگیل ها مشترک و یکسان نمی باشد. به هر حال بیشتر از ۴۰ نوع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شوند.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی :

اکثر افرادی که به عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مبتلا می شوند، هیچگونه علائم مشخصی در آنها در ارتباط با تشکیل زگیل وجود ندارد. به هر حال اگر زگیل تناسلی در بدن فرد مشاهده شود، ممکن است ایجاد این شرایط هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از اولین تماس فرد با این ویروس باشد. زگیل های تناسلی می توانند به صورت زگیل های کوچک، گوشتی، و برآمده مشاهده شوند یا باعث ایجاد تغییرات در پوست همه نقاط آلت تناسلی یا اطراف ناحیه مقعد شوند. 

در بعضی موارد، این زگیل ها به قدری کوچک هستند که تشخیص آنها به سادگی امکان پذیر نیست. گاهی اوقات فرد ممکن است فقط یک زگیل تناسلی داشته باشد یا اینکه این زگیل ها به صورت خوشه ای و متعدد به همراه یکدیگر در بدن وی مشاهده شوند که در این حالت ظاهر زگیل های ایجاد شده چیزی شبیه به «گل کلم» خواهد بود.

زگیل تناسلی در خانم ها

رایج ترین محل های تشکیل زگیل تناسلی در خانم ها عبارتند از:

 • اطراف فرج (ناحیه ای که واژن باز می شود)
 • گردن رحم (دهانه رحم)
 • داخل واژن
 • اطراف یا داخل ناحیه مقعد
 • بالای ران ها

زگیل تناسلی در مردان

رایج ترین محل های تشکیل زگیل تناسلی در آقایان عبارتند از:

 • کلیه نقاط آلت تناسلی
 • بر روی کیسه بیضه
 • داخل مجرای ادرار (لوله ای که ادرار از آن خارج می شود)
 • اطراف یا داخل ناحیه مقعد
 • بالای ران ها

علت ها و دلایل ایجاد زگیل تناسلی :

زگیل های تناسلی در نتیجه عفونت پوست آلت تناسلی و ناحیه مقعد به خاطر ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند. امروزه بیش از ۱۰۰ نوع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی شناسایی شده که در عمل می توانند بر اجزای مختلف بدن انسان همچون دست ها و پاها تاثیر گذار باشند. در اصطلاح به زگیل تشکیل شده در ناحیه پا زگیل گوشتی نیز گفته می شود. تقریباً ۳۰ نوع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی در اندام تناسلی و نیز مقعد و اطراف آن وجود دارند، اما در اکثر موارد زگیل های تناسلی فقط در نتیجه دو نوع خاص این ویروس ها ایجاد می شوند.

تشخیص زگیل تناسلی :

زگیل های تناسلی را می توان به سادگی با یک معاینه ساده تشخیص داد. برای این کار دکتر یا پرستار وضعیت زگیل تشکیل شده را معاینه می نماید و ممکن است برای این کار از یک ذره بین استفاده کند.

در این حالت ممکن است سایر نقاط پوست اندام های تناسلی مثل داخل واژن یا اطراف مقعد نیز برای بررسی وضعیت زگیل های تناسلی مورد معاینه قرار گیرد. معمولاً بر اساس محل تشکیل زگیل تناسلی، ممکن است از بیمار خواسته شود از آزمایش های دقیق تر برای تشخیص مشکل استفاده کند. در صورتی که نیاز به معاینه واژن وجود داشته باشد، انجام این کار معمولاً با استفاده از یک لوله پلاستیکی یا فلزی کوچک به نام اسپکولوم واژینال صورت می گیرد. این ابزار امکان معاینه داخل واژن را به پزشک یا پرستار می دهد. این معاینه یک آزمایش ساده است و معمولاً دردی برای بیمار به همراه ندارد. در صورتی که نیاز به معاینه داخل مقعد وجود داشته باشد، این معاینه از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک به نام پروکتوسکپ انجام می شود. به این ترتیب امکان معاینه داخل ناحیه مقعد برای پزشک یا پرستار ایجاد می شود و این معاینه نیز برای بیمار دردناک نیست. در صورتی که بیمار دارای مشکلات خاص در ارتباط با جریان ادرار باشد، ممکن است از وی خواسته شود تا مجرای ادرار وی مورد معاینه قرار گیرد (لوله ای که از طریق آن ادرار از بدن خارج می شود). توجه داشته باشید که این معاینه می بایست فقط توسط فرد متخصص انجام شود.

راه ها و روش های درمان زگیل تناسلی در مشهد :

روش های درمانی قابل استفاده برای زگیل های تناسلی بستگی به نوع زگیل ایجاد شده و محل تشکیل آن دارد. در صورتی که مشاهده این زگیل ها امکان پذیر نیست، نیازی به درمان آنها نیز وجود ندارد. در حال حاضر از دو روش اصلی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود: استفاده از کرم، محلول های طبی یا شیمیایی بر روی زگیل ها (درمان موضعی) تخریب بافت زگیل با منجمد کردن، گرما دادن یا بریدن آن (ریشه کن کردن فیزیکی) اکثر درمان های موضعی برای زگیل های نرم بهتر جواب می دهند و ریشه کن کردن فیزیکی برای زگیل های سفت تر و زبر تر مناسب می باشد. گاهی اوقات به بیمار توصیه می شود ترکیبی از این روش ها را مورد استفاده قرار دهد. برای بعضی افراد، درمان زگیل به چند ماه زمان نیاز دارد و به همین خاطر مهم است که بیمار صبر و پشتکار لازم را برای درمان مشکل خود داشته باشد. در این دوره ممکن است از شما خواسته شود از مصرف صابون های عطری یا لوسیون استفاده نکنید، زیرا استفاده از آنها می تواند باعث وارد شدن آسیب به پوست شما شود.

درمان های موضعی زگیل تناسلی :

امروزه روش های درمان موضعی متعدد وجود دارد که می توان از آنها برای زگیل های تناسلی استفاده کرد. توجه داشته باشید که بعضی کرم های موضعی باعث ضعیف شدن کاندوم های لاتکس، دیافراگم ها و کلاهک ها می شوند. به همین خاطر لازم است در رابطه با مصرف این کرم ها با پزشک یا پرستار صحبت شده و مشاوره لازم دریافت شود. 

روش های درمان موضعی در ادامه توضیح داده شده اند:

پودوفیلوتوکسین:

پودوفیلوتوکسین معمولاً برای درمان گروهی اجتماع زگیل های کوچک استفاده می شود. این ماده به صورت مایع موجود است و دارای تاثیر سمی (مرگ بار) بر سلول های تشیکل دهنده زگیل می باشد.

ایمی کیمود:

ایمی کیمود یک نوع از کرم های موضعی است که معمولاً برای درمان زگیل های بزرگ استفاده می شود. این کرم ها سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند تا به بافت زگیل ها حمله نمایند. در این حالت لازم است کرم بر روی زگیل مالیده شده و برای مدت ۶ تا ۱۰ ساعت شسته نشود. از این کرم باید سه بار در هر هفته استفاده کرد.

تری ‌کلرو استیک اسید:

تری کلرو استیک اسید (TCA) ممکن است برای درمان زگیل های کوچکی که بسیار سخت هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

ریشه کن کردن فیزیکی زگیل تناسلی :

امروزه چهار روش اصلی برای ریشه کن کردن فیزیکی زگیل های تناسلی به شرح زیر وجود دارد:

 • سرما درمانی
 • بریدن زگیل
 • جراحی الکتریکی
 • جراحی لیزر

این روش های درمانی می بایست توسط یک پزشک یا جراح آموزش دیده بر روی بیمار انجام شوند.

سرما درمانی برای درمان زگیل تناسلی :

در این روش زگیل با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می شود. معمولاً این روش زمانی استفاده می شود که نیاز به درمان زگیل های متعدد کوچک و بطور خاص زگیل های ایجاد شده  بر روی آلت تناسلی یا نزدیک فرج وجود داشته باشد. در طول این درمان، بیمار ممکن است احساس سوزش خفیف تا ملایم داشته باشد. هنگامی که این روش درمانی کامل شود، فرد ممکن است با سوزش پوست، تاول و درد در اطراف ناحیه تشکیل زگیل مواجه شود. به این ترتیب ترمیم پوست به حدود یک تا سه هفته زمان نیاز دارد. در طول این مدت لازم است از آمیزش جنسی تا زمان بهبود کامل پوست اجتناب شود.

بریدن زگیل تناسلی :

در این روش زگیل بطور کامل بریده می شود. این روش معمولاً برای درمان زگیل های کوچک سفت شده و به خصوص زگیل های کوچکتری که با یکدیگر ترکیب شده و باعث ایجاد ظاهر گل کلم می شوند، استفاده می گردد. در این روش هنگام شروع درمان، از مواد بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست اطراف زگیل استفاده می شود. زگیل در ادامه با یک چاقوی جراحی قطع شده و شکاف های باقی مانده بخیه زده می شوند. بریدن زگیل می تواند باعث ایجاد جراحت بر روی پوست شود، به همین خاطر استفاده از این روش برای درمان زگیل های بسیار بزرگ مناسب نیست. پس از تکمیل درمان، پوست اطراف زگیل ممکن است سوزش داشته و برای یک تا سه هفته حساس شود. در طول این دوره زمانی باید از آمیزش جنسی تا زمان بهبود کامل پوست خودداری و اجتناب شود.

جراحی الکتریکی برای حذف زگیل تناسلی :

جراحی الکتریکی یک روش درمانی تخصصی است. این روش اغلب به همراه روش بریدن زگیل برای از بین بردن زگیل های بزرگ ایجاد شده اطراف مقعد یا فرج در زمانی استفاده می شود که درمان های موضعی بر روی آنها نتایج موفقیت آمیز نداشته باشد. در این روش ابتدا توده خارجی زگیل بریده می شود. سپس یک حلقه فلزی دور زگیل پیچانده شده و جریان الکتریسته از این حلقه عبور داده می شود تا به این ترتیب بخش باقیمانده زگیل سوزانده شود. برداشتن تعداد زیادی زگیل به این روش می تواند دردناک باشد. به همین خاطر معمولاً از داروی بی حسی موضعی یا حتی بی هوشی عمومی برای این درمان استفاده می شود.

جراحی لیزر در مشهد برای از بین بردن زگیل تناسلی :

جراحی لیزر نیز یک روش درمانی تخصصی است. این روش برای درمان زگیل های تناسلی بزرگ که امکان درمان آنها با سایر روش های ریشه کن کردن فیزیکی وجود ندارد، استفاده می شود. در این حالت معمولاً دسترسی به زگیل دشوار است، زیرا زگیل در نواحی عمیق داخل مقعد یا مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را به آلت مردانه یا فرج که محل خروج ادرار است منتقل می کند) قرار دارد. در طول این درمان، جراح از لیزر برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. در این حالت با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها، جراحی لیزر می تواند تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی بر روی بیمار انجام شود. مشابه سایر انواع روش های درمانی ریشه کن کردن فیزیکی، بیمار می بایست انتظار مقداری درد و سوزش را در محل درمان داشته باشد. به هر حال این موارد ناراحتی نیز ظرف مدت دو تا چهار هفته می بایست بهبود پیدا کرده و بر طرف شوند. 

سوالات مهم و متداول درباره ی زگیل تناسلی

آیا ارتباطی بین زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم وجود دارد؟
تست پاپ (که به آن “پاپ اسمیر” نیز گفته می شود) برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. پزشکان گاهی اوقات آزمایشی برای ویروسی به نام “ویروس پاپیلومای انسانی” (HPV) نیز انجام می دهند. به این دلیل که HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در افراد افزایش می دهد.
آیا ارتباطی بین بیماری ایدز و زگیل تناسلی وجود دارد ؟
یک تعامل اپیدمیولوژیک دو طرفه بین عفونت HIV و HPV وجود دارد. تشخیص HPV در بین زنان مبتلا به HIV به طور قابل توجهی بیشتر از زنان بدون HIV بود (به ترتیب ۶۸ در مقابل ۳۱ درصد). به طور مشابه، تشخیص HPV در بین مردان مبتلا به HIV به طور قابل توجهی بیشتر از مردان بدون HIV بود (به ترتیب ۷۲ در مقابل ۴۳ درصد).
بیماری های مرتبط با زگیل تناسلی در زنان و مردان چیست ؟
سرطان مقعد ، سرطان اوروفارنکس ، پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده ، سرطان دهانه رحم ، سرطان فرج و واژن ، عفونت های تناسلی و ....
بهترین راه درمان زگیل تناسلی چیست ؟
لیزر یکی از روش های پرکاربرد برای درمان زگیل تناسلی است که اخیرا مورد استقبال بیماران بسیاری قرار گرفته . به عنوان روشی نوین درمان قطعی زگیل تناسلی در مشهد توانسته رضایت بالایی را جلب کند. در این روش با اشعه لیزر co2 بافت زگیل تناسلی را از بین می‌برند و معمولا از آن برای زائده‌های بزرگ استفاده می‌شود . درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر به دلیل سهولت در مقایسه با روش‌های دیگر یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توان انتخاب کرد.
آیا می توان از HPV ( زگیل تناسلی ) پیشگیری کرد؟
بلی. برای اکثر افراد، بهترین راه برای محافظت در برابر HPV، دریافت واکسن HPV است. این واکسن تنها زمانی کار می کند که قبل از ابتلای فرد به HPV تزریق شود. به همین دلیل است که پزشکان دریافت آن را در سنین پایین توصیه می کنند. پزشکان توصیه می کنند که کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله این واکسن را دریافت کنند. اما می توان آن را از سن ۹ سالگی و تا ۲۶ سالگی تزریق کرد. در برخی موارد، این واکسن ممکن است به افراد مسن نیز کمک کند.