استروژن گروهی از هورمون های جنسی است که نقش مهمی در رشد و عملکرد دستگاه تناسلی زنان دارد. استروژن در مردان هم به مقدار کمتری وجود دارد، و عمدتاً در بیضه ها تولید میشود. در زنان، استروژن عمدتاً در تخمدان ها تولید میشود، اگرچه در مقادیر کمتری نیز توسط غدد فوق کلیوی و بافت های چربی سنتز میشود.

سه نوع اصلی استروژن وجود دارد:

استرادیول :

استرادیول رایج ترین و قوی ترین شکل استروژن است. استرادیول نوعی استروژن اولیه است که در زنان در طول سال های باروری تولید میشود. استرادیول چرخه قاعدگی را تنظیم میکند، باعث رشد و توسعه خصوصیات جنسی زنانه میشود و در ضخیم شدن دیواره رحم در طول چرخه قاعدگی نقش دارد.

استریول :

این شکل از استروژن در دوران بارداری بسیار فراوان است. استریول به حفظ جفت و حمایت از رشد جنین کمک میکند.

اثرات افزایش استروژن در مردان- دکتر دیانا حسینی

استرون :

نقش استرون در بدن زنان بعد از یائسگی شایع است. این هورمون از سایر هورمون های بدن مانند آندروژن ها (هورمون های مردانه) تبدیل میشود و مسئول بسیاری از تغییرات هورمونی است که در دوران یائسگی رخ میدهد.

استروژن نقش مهمی در انواع عملکردهای بدن دارد، از جمله:

سطح استروژن بدن زنان در سنین مختلف-دکتر دیانا حسینی
تنظیم چرخه قاعدگی :

به آماده سازی پوشش رحم برای بارداری کمک میکند.

ایجاد و حفظ خصوصیات جنسی ثانویه :

این نقش استروژن شامل رشد سینه، توزیع چربی بدن و رشد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل میشود.

حفظ تراکم استخوان :

استروژن به حفظ سلامت و استحکام استخوان ها کمک میکند.

تنظیم سطح کلسترول :

استروژن میتواند به حفظ سطوح سالم کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL ) کمک کند، که اغلب به عنوان کلسترول "خوب" شناخته میشود.

تأثیر بر خلق و خو و رفاه عاطفی :

نوسانات در سطح استروژن میتواند بر خلق و خو تأثیر بگذارد، به همین دلیل است که برخی از زنان ممکن است در طول چرخه قاعدگی خود دچار نوسانات خلقی شوند.

حمایت از سیستم قلبی عروقی :

استروژن اثر محافظتی بر قلب و عروق خونی دارد و به حفظ سطح فشار خون در سطح سالم و نرمال کمک میکند.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که استروژن برای بسیاری از عملکردهای فیزیولوژیکی حیاتی است، عدم تعادل در سطوح استروژن میتواند منجر به مسائل مختلف سلامتی شود. به عنوان مثال، شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و عدم تعادل هورمونی میتواند منجر به اختلال در سطح استروژن شود.